Mersin Solunum Araştırmaları Merkezi (MESAM)

Mersin Solunum Araştırmaları Merkezi (MESAM)

Mersin Solunum Araştırmaları Merkezi (MESAM)

MESAM (Mersin Solunum Araştırmaları Merkezi), Mersin Üniversitesi Çiftlikköy yerleşkesindeki TEKNOPARK binası içinde yer alan ve 2009 yılında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Sibel Naycı tarafından kurulmuş bir firmadır.

Firmamız kurulduğundan bugüne dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen, ölüm ve sakatlıkların önde gelen nedenlerinden biri olan bu nedenle hastalar ve toplum üzerinde büyük bir yük oluşturan başta astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), interstisyel akciğer fibrozisi, kronik öksürük ve bronşektazi gibi kronik solunum sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılabilecek yeni ilaçların geliştirilmesine yönelik çok sayıda uluslararası faz II ve faz III ilaç araştırmalarına katılarak insanlarda klinik AR-GE deneyleri yapmış ve bu alanda önemli bilimsel katkılar sunmuştur.

MESAM, önemli uluslararası araştırma-geliştirme merkezleri ile olan bağlantıları sayesinde solunum sağlığı sektörüne yeni ürünler ve yenilikçi tedavi alternatifleri sunmayı hedefleyen çeşitli uluslararası ilaç klinik araştırma projelerinde yer alarak solunum hastalarının hayatına katkı sunmayı ilke edinmiştir.

Bu ilke doğrultusunda, MESAM uluslararası araştırma-geliştirme projeleri sonucunda geliştirilen yenilikçi ürünlerin gerek dünyada gerek Türkiye’de ruhsatlandırılması ve pazara verilmesi konularında bilimsel katkı sunmayı amaçlamaktadır.

 

Projelerimizin kapsadığı hedefler: İnsanlarda yapılan klinik ilaç araştırmaları ile başta astım, kronik obstrüktif akciğer 

hastalığı (KOAH), interstisyel akciğer fibrozisi, kronik öksürük ve bronşektazi gibi solunum hastalıklarının tedavilerine yönelik yeni ilaçların geliştirilmesini ve böylece hastalarımıza yardımcı olmayı hedefliyoruz.

 

Firmanın esas katma değeri: Akciğer hastalıklarını tedavi etmek üzere AR-GE odaklı yenilikçi ilaçlar geliştirmek üzere yürütülen uluslararası projelere yaptığı bilimsel katkılar  ve bu alanda yaptığı AR-GE deneyleri

 

Tamamlanan Projeler: Firmamızın kuruluşundan bu güne kronik solunumsal hastalıkların tedavisi ile ilgili  otuzun üzerinde  uluslararası klinik faz II ve III ilaç çalışması başarıyla tamamlanmıştır. Halen yürütülmekte olan dört projemiz mevcuttur.

 

Projelerimizle ilgili bilimsel çıktılar:

Bu güne kadar başarıyla tamamladığımız projelerimizden onu uluslararası Avrupa Solunum Derneği (European Respiratory Society-ERS) veya Amerikan Toraks Derneği (ATS) Yıllık Kongrelerinde bildiri olarak sunulmuş ve de  Uluslararası SCI kapsamındaki dergilerde makale olarak yayımlanarak bilimsel literatüre katkı sunulmuştur.

 

Adres: Mersin Üniversitesi Çiftlikköy kampüsü, TEKNOPARK idari binası, No: 1/15, 33343, Yenişehir, MERSİN

Telefon: 0324 336 37 00 

E-mail: atissibel@gmail.com  

 

 

Sosyal Medya