STARTUP WEEKEND MERSİN ETKİNLİĞİ SONA ERDİ. GELECEĞİN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ BELLİ OLDU.

STARTUP WEEKEND MERSİN ETKİNLİĞİ SONA ERDİ. GELECEĞİN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ BELLİ OLDU.

27.03.2017
STARTUP WEEKEND MERSİN ETKİNLİĞİ SONA ERDİ. GELECEĞİN GENÇ GİRİŞİMCİLERİ BELLİ OLDU.

Mersin Teknopark, Çukurova Kalkınma Ajansı ve Stage-Co işbirliği ile gerçekleştirilen Startup Weekend Mersin, Çukurova bölgesinde ilk kez düzenlendi.

Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü içinde yer alan Teknopark binası içerisindeki İnovasyon Merkezinde, girişimci gençlere kapılarını açan etkinlik, "Az laf çok iş" sloganıyla yola çıkarak katılımcılarına 48 saat içinde iş fikirlerini hayata geçirme şansı tanıdı.

24 Mart Cuma akşamı büyük bir coşku ve katılım ile, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ve Proje Koordinatörü Selahattin Ciritci’nin konuşmaları ile başlayan etkinlik, Stage-Co kurucusu Patrick Bosteels’in sunumu ile iş fikri olan girişimci gençlerin ekip oluşturmalarına dönük hareketli bir akış ile devam etti.

150’den fazla girişimcinin başvuru yaptığı StartupWeekendMersin Teknopark  etkinliğinde birbirinden farklı 50 fikir ortaya çıktı. Fikir sunumlarının oylandığı etkinlikte, oylama sonucunda katılımcılar tarafından en çok oy alan fikirler, diğer katılımcıların destekleriyle 14 ayrı takıma ayrıldı ve gruplar halinde bu takımlarda çalışmalarını sürdürdüler. Çalışma süresince 48 saat boyunca mentörler tarafıdan desteklenen takımlar, yoğun bir çalışma temposunun ardından programın son gününde projelerini jüri üyelerine projelerini beğendirebilmek için ter döktüler.

Ödül töreni öncesi duygu ve düşüncelerini ifade eden Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, StartupWeekend girişimcilik ekosistemini geliştirme ve güçlendirme anlamında son derece önemli bir etkiye sahip oldu ve bundan sonra da bu tarz etkinlikler düzenlemeye devam edeceğiz. Girişimcilik potansiyelimizin daha iyi farkına vararak, hep birlikte ve birbirimizden öğrenerek yenilikçi fikirler geliştirmenin keyfini tattık. StartupWeekend Mersin Teknopark’a, katılan ve takip eden tüm adaylar için girişimcilik alanını tanımak, ilham almak ve cesaret bulmak için de inanılmaz bir fırsat yarattı. İş adamı ve iş kadınları ile akademisyenlerden oluşan mentor ekibimiz de bu vesileyle Mersin Teknoparkı  ve girişimcilik potansiyelimizi daha yakından tanıma olanağı buldular. Buradan yola çıkarak başka girişimcilik ve yenilikçilik projeleri gerçekleştirmeyi de planlıyoruz. Hepimiz için son derece keyifli bir öğrenme ve sinerji ortamı olduğunu söyleyebilirim. " dedi ve etkinliğin yapılmasını  destekleyen başta Mersin Teknopark Yönetim Kurulu olmak üzere, Çukurova Kalkınma Ajansı’na (ÇKA), etkinliğe renk katan tüm sponsorlara, katılımcılara ve Mersin Teknopark firmalarına ve yönetici şirket çalışanlarına  teşekkür etti. 

Mentorler:

 

 • Ayferi TUĞCU – Girişimci İş Kadınları Derneği
 • Arda Balkış - TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu
 • Emrullah YİMŞEK - TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu
 • Gürtan ERGENE – Oxi Enerji Tic.Ltd.Şti.
 • Gökçe DEMİRTAŞ – Pazarlama Danışmanı
 • Kamuran ÖZTOP – Toros Üniversitesi
 • Levent KETEN – KETEN Yazılım
 • Osman KİPER – TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu
 • Özge ŞENÖZ - Başakşehir Living Lab 

 

Jüri Üyeleri:

 

 •  Danyal PEKER – KOSGEB Mersin Müdürü
 •  İ.Efe EFEOĞLU – Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 •  Kazım YALÇINOĞLU -  İTÜNOVA TTO
 •  Mehmet BULDURGAN - Şirketortağım
 • Özgür DURMAZ – Mersin Teknopark Genel Müdür

 

 İlk üçe giren projeler.

1.  Kod Canavarları

2.  Yapay Zeki

3.  Yolcu

Sosyal Medya