OTMET PROJESİ KAPANIŞ KONFERANSI.

OTMET PROJESİ KAPANIŞ KONFERANSI.

05.12.2016
OTMET PROJESİ KAPANIŞ KONFERANSI.

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Technoscope) tarafından gerçekleştirilen, Avrupa Birliği Bakanlığı ile Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen 'Avrupa’da  İş Başında Eğitim Modelleri ve Eğiticilerin Eğitimi (OTMET) Projesi'nin kapanış konferansı düzenlendi.

Bilim ve Sanayi Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği, Girit Bilim ve Teknopark (Yunanistan), Kaunas Bilim ve Teknopark (Litvanya), Polo Navacchio Teknopark (İtalya), Madan Parque Teknopark (Portekiz) ve Tartu Teknopark (Estonya) ortaklığında gerçekleştirilen projenin kapanış konferansı 5 Aralık Pazartesi günü iki oturum şeklinde gerçekleştirildi.

Mersin Divan Oteli'nde düzenlenen programa; Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Bilim ve Sanayi Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü temsilcileri Uzman Figen ŞİRİ, Uzman Yunus ÖZMODANLI, Şanlıurfa Teknopark, Teknopark İstanbul, Gosb Teknopark, Eskişehir Teknopark, Fırat Teknopark, Ulusal Ajans uzman Vesife HATISARU, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği ve Mersin sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Gerçekleştirilen projenin kapanış etkinliğinde bir konuşma yapan Mersin Teknopark Yönetim Kurulu başkanı Vali Özdemir Çakacak, OTMET projesinin iki yıldır başarıyla uygulandığını ifade ederek “Yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimizi, yeryüzü cenneti Mersin’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Teknoparkların, bilginin üretildiği ve öğretildiği üniversiteler ile üretilen bilgileri kullanan sanayi arasında bir köprü işlevi olduğunu belirten Vali Çakacak, Mersin Teknopark’ın ilimize yeniliklerin getirilmesine büyük katkısı olduğunu ve teknolojik gelişmelerin öncüsü olduğu kaydetti. Vali Çakacak ayrıca araştırma, geliştirme ve inovasyona önem veren ülkelerin kalkınmasının güçlendiğini vurguladı.

Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise konuşmasında gerçekleştirilen projenin, yükseköğretim kurumları için iş başında eğitim modelinin geliştirilmesi ve iş başı eğitim faaliyetlerine ilişkin derslerin uyarlanması bakımından önemine dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Çamsarı ayrıca projenin, İş başında eğitim faaliyetlerinin etkinliğini artırmak için kolaylaştırıcı bir eğitim programının düzenlenmesi, eğitim aracı olarak kullanmak için bir e-platform geliştirilmesi ve e-platform için materyallerin hazırlanması amaçları üzerine temellendirildiğini kaydetti. Rektör Prof. Dr. Çamsarı “Mersin Teknopark, proje odaklı hareket eden vizyonu ile kentimizi ve ülkemizi pek çok uluslararası proje ile buluşturmuş, kaynakların ülkemize ulaşmasını sağlamıştır. Bizler bu konuda her türlü desteği verdik ve bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Vali Özdemir Çakacak tarafından temsilcilere, sertifika belgelerinin takdim edilmesiyle devam eden etkinlikte, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı ve diğer temsilcilerin isimlerine düzenlenen belgelerini aldı.

Proje ortaklarının proje ile ilgili görüşlerinin paylaşıldığı ilk oturumda, OTMET ve Mersin Teknopark proje sunumları yapıldı. Etkinliğin ikinci oturumunda ise Estonta, Yunanistan, Litvanya, Portekiz ve İtalya örnekleri üzerinden “Avrupa’daki Teknoparklar Özelinde İyi Uygulamalar” başlıklı konferanslar verildi.

İki gün süren proje etkinlikleri kapsamında ziyaretin 2. gününde, yurt içi ve yurt dışından gelen konuklar��mıza ; Mersin’de Kız Kalesi, Cennet-Cehennem, Astım Mağarası, Kanlıdivane; Tarsus’ta ise Roma yolu, St.Paul Kilisesi, St.Paul Kuyusu, tarihi Tarsus evleri, Bedesten, Hz.  Danyal Peygamber Türbesi, Eshab-ı Kehf yerlerine tarihi ve kültürel  gezi düzenlendi. Tarihi yerlerin gezisi esnasında büyük heyecan ve ilgili oldukları gözlenen misafirlerimiz,  keyifli saatler geçirdiler. 

Sosyal Medya