Mersin Teknopark'tan İstihdama Yönelik İki Önemli Proje Daha

Mersin Teknopark'tan İstihdama Yönelik İki Önemli Proje Daha

09.12.2013
Mersin Teknopark'tan İstihdama Yönelik İki Önemli Proje Daha

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark), İş-Kur İl Müdürlüğü ve Toros Üniversitesi Rektörlüğü işbirliği ile  hayata geçirilecek olan iki ayrı projenin imza protokolü Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi.

  Bilişim ve teknoloji alanında  girişimci ve kalifiye eleman yetiştirmeyi amaçlayan projelere imza atan Mersin Teknopark,  Valimizin başkanlığında, Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen ve İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu ile bir araya geldi.

  Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Müdürü Özgür Durmaz, “Sayın Valimiz Teknopark Yönetim Kurulu Başkanlığına geldiği andan itibaren sayesinde çalışmalarımız büyük bir ivme kazandı, bünyemizde faaliyet gösteren firmaların kent ekonomisine sundukları katkı arttı. Bize verdiği destek için Sayın Valimize teşekkür borçluyuz” dedi. Durmaz, “Mersin Teknopark 300 Çalışanı ile Mersin’in beyni konumuna geldi. Firmalarımız artık büyüme trendini yakaladı. Mersin Teknopark firmaların ölüm vadisi sürecini atlatmalarına destek oldu ve firmalarımız artık kapasitelerini ve personel sayısını arttırma ihtiyacı duydular. Dolayısı ile birlikten kuvvet doğar diyerek bizde buradaki kurumlarla birlikte firmalarımızın kaliteli personel ihtiyacını karşılayabilmek noktasında eğitim ve işbirliği protokolleri hazırladık. İşkur ile gerçekleştirmeğimiz protokol ile üniversite öğrencilerimizden girişimciler çıkartmaya çalışacağız, onların KOSGEB desteklerinden faydalanabilmesi ve öğrenirken de kazanabilmeyi sağlayacağız. Toros Üniversitesi ile imzalayacağımız protokol ile de öğrencilerin iş başı eğitimlerinin bünyemizde gerçekleşmesini, öğrencilerin sahada eğitim almasını sağlayarak firmalarımızın ihtiyacı olan kalifiye eleman yetişmesini de sağlamış olacağız” dedi

   İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu, kurum olarak il genelinde istihdamı arttırmaya yönelik çalıştıklarını ifade ederek, bu ve benzer projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydetti.

   Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen ise üniversitenin kentle bütünleşmesini gerçekleştirmekten gurur duyduğunu belirterek,Mersin’in gelişmesine katkı sağlayacak her türlü çalışma ve çabanın içerisinde bulunmaktan mutluluk duyacaklarını kaydetti.

   Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ise “Bugün Toros Üniversitesi’nin İş-Kur İl Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği, Mersin Teknoparkımızın katkılarıyla; kalkınmayı sağlayıcı, kalkınma temelli gelişmede araştırma geliştirme, inovatif ürün geliştirme, ve yüksek katma değerli üretime dönük kalkınma sürecini doğrudan hızlandırma amaçlı çok önemli bir buluşma gerçekleşiyor. Bildiğiniz gibi Türkiye 2023 yılında dünyanın en büyük ve en güçlü ilk 10 ekonomisi olma hedefine doğru kararlı bir şekilde yol almaktadır. Bu hedefin sağlayıcısı yetişmiş insan gücü ve buna katkı koyacak bilgi gücü olmak zorunda. Bilişim adına, bilişim teknolojisi temelli projelerin gerçekleştirilerek, Türkiye’nin kalkınmasında ve 500 milyar dolar toplam ihracat ve 150 milyar dolar hizmet ihracat hedeflerinin sağlanmasında ileri teknoloji ürünlerinin geliştirilmesinde bir zorunluluk olarak karşımızda yer almaktadır.

   Mersin Üniversitesi kampüsünde faaliyetlerini devam ettiren Teknopark, Türkiye’deki diğer teknoparklar arasında  hem firma, hem doğrudan üretim hem de nitelikli genç istihdam açısından önemli bir başarı sağladı. Bunu kurumsallaştırmak, daha güçlü, gelecek açısından daha zengin bir boyuta taşımak amacıyla 3 kuruluşun işbirliğiyle Mersin’de önemli bir proje hayata geçiriliyor. Bugün bununla ilgili 2 protokolü imzalıyoruz. Birincisi, Mersin İş-Kur İl Müdürlüğü ve Teknopark arasında gereçekleşecek olan Teknopark firmalarına işbaşı eğitim anlamında katkı sağlamayı amaçlayan bir proje. Diğeri de Teknopark ile üniversitemiz arasında çalışan firmalarda üniversite öğrencilerimizin bilişim ve yazılım alanında hem çalışması, hem bir ücret alması hem de şimdiden alanında uzmanlaşmasını sağlayacak proje. Öncelikle okuyan öğrencilerimizin hali hazırda üretim yapan yazılım ve bilişim firmalarında işe başlaması ve sonrasında burada çalışması karşılığında İş-Kur İl Müdürlüğü’nden ücret alması, son olarak da hem bilgi hem de tecrübelerini arttırarak ülkemizin geleceğinde genç beyinler olarak değer üretmesi gerçekleşmesi gibi üç net kazanç var. İmza protokolünün başta ilimize, ülkemize ve faydalanacak tüm gençlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi. 

   Konuşmaların ardından karşılıklı imzalar atılarak protokol gerçekleştirildi.

Sosyal Medya