Mersin Teknopark’tan Etiyopya’ya Teknoloji Transferi

Mersin Teknopark’tan Etiyopya’ya Teknoloji Transferi

17.01.2014
Mersin Teknopark’tan Etiyopya’ya Teknoloji Transferi

Mersin Teknopark’tan Etiyopya’ya Teknoloji Transferi

Mersin Teknopark, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Etiyopya Büyükelçiliği ile firmalarını iki ülke arasındaki teknoloji ticaretini görüşmek üzere bir araya getirdi.

Mersin Teknopark Toplantı Salonunda yapılan toplantıya Mersin Teknopark yönetiminin yanı sıra, Etiyopya Büyükelçiliği Müsteşarı Bay Goitom Kahsay Hagos, Büyükelçilik Ticaret Ateşesi Bay Anteneh Tarıku Feleke, Etiyopya Büyükelçiliği Mersin Fahri Konsolosu Bülent Elbeyli ile çok sayıda firma yetkilisi katıldı.

Türkiye ile aralarındaki ithalat rakamlarının hızla arttığını belirten Etiyopyali yetkililer; makine, teknoloji ve diğer bazı ara malı ithalatında Türkiye’ye yöneliş olduğunu, bilhassa yeni yatırımlar için girişimcilerin, Avrupa makineleri yerine aynı işi gören fakat daha makul fiyata sahip Türk mallarını tercih etmeye başladıklarını dile getirdi.

 

Mersin Teknopark’ın kuruluş ve organizasyon danışmanlığı yapacağı Etiyopya IT park için görüşmeler başladı.

Yakın zamanda Etiyopya’da kurulacak olan IT Park için Mersin Teknopark ile iyi niyet anlaşması yapmak isteyen yetkililer, Mersin Teknopark’ta tamamlanan ve hali hazırda devam eden projeleri ilgiyle dinlediler.

Gelişen dünya ekonomisini yakalamanın en önemli koşulunun ileri teknoloji ile bütünleşmiş katma değerli üretime odaklı inovatif çalışmalara dayalı teknoloji transferi olduğuna dikkat çeken Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, anlaşmalar sonucunda Etiyopya’da kurulacak olan Bilgi Teknolojileri Merkezine danışmanlık yapabileceklerini ve Türkiye-Etiyopya teknoparkları arasında ortak çalışmaların önünü açacak işbirliklerinin prensip kararının alındığının altını çizdi.

Büyükelçi Müsteşarı Kahsay, Mersin’li iş adamlarını ülkesindeki yatırım imkânlarını yakından görmeleri için Etiyopya’ya davet ederek, Mersin Teknopark ve firmaları ile yakın ilişkiler içinde olmak istediklerini söyleyerek ülkesi ve yatırım olanakları hakkında bilgiler verdi.

Sosyal Medya