Mersin Teknopark’ta

Mersin Teknopark’ta "Avrupa Birliği Fonları" İçin Yılın Son Çağrısı

19.12.2014
Mersin Teknopark’ta "Avrupa Birliği Fonları" İçin Yılın Son Çağrısı

Avrupa Birliği’nin Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı “Horizon 2020 (H2020)” ve İkili-Çok Taraflı İşbirliği fırsatlarına ilişkin Mersin Teknopark’ta Mersin Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile KOBİ’lerin, araştırmacıların, akademisyenlerin ve şirket yetkililerin katılımı ile bir eğitim düzenlendir. 19 Aralık Cuma günü Avrupa Komisyonu proje değerlendirme ekibinde görev alan ve H2020 Programı’na yönelik proje yazımı konusunda uzman Dr. Meng Lu girişimciler ve sanayi kuruluşlarının yeni dönem Avrupa Birliği fonlarından üst düzeyde faydalanmasına ilişkin eğitim verdi.

Avrupa Birliği fonlarının işletmeler için maddi katkısı ve prestijinin yanı sıra, küresel rekabet ortamında bir AB projesi içerisinde yer almanın firmalar ve sanayicileri bölgesel güç haline getirme hususunda  etkili bir ensturman olduğunun altını çizen AB Proje Uzmanı Dr. Meng Lu, akademi, sanayi, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri ile tüm paydaşların katılımına açık olan eğitimde katılımcılara program hakkında genel bilgilerin yanı sıra yeni ortaklıklar kurmaya yönelik fırsatları da içeren bilgiler aktardı.

Programının açılış konuşmasını yapan Mersin Teknopark Proje Müdürü Umut Oğur, Mersin Teknopark’ın uluslararası ağlarla olan güçlü ilişkilerine ve pozisyonuna dikkat çekerken, 2014 yılında yeni bir AB projesi daha onaylanan Mersin Teknopark’ın AB projelerinde yer almak isteyen firmalara hem ortaklık noktasında hem de başvuru aşamasında destek sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Proje Koordinatörü Fevzi Filik AB Fonlarının bölge sanayicisi ve girişimcilere sağladığı desteklerin Mersin’in ve Türkiye’nin kalkınması için önemini vurgulayarak H2020 eğitiminin proje kültürüne sahip az sayıda kuruluşta verildiğinin altını çizdi.

Sanayi kuruluşlarının ar-ge ve ortaklık faaliyetleri, KOBİlerin büyümeye yönelik Ar-Ge ve yenilikçi faaliyetleri, girişimcilerin fikirlerini geliştirme ve ticarileştirme fırsatları, akademisyenlerin Ar-Ge faaliyetleri, kamu kurum ve kuruluşlarının ortaklık ve yenilikçi faaliyetleri ve tüm paydaşların araştırma ve inovasyon faaliyetlerinin fonlanmasına ilişkin önemli fırsatların katılımcılarla paylaşıldığı toplantı soru ve cevaplar ile sona erdi. 

Sosyal Medya