Mersin Teknopark Yönetimi ve Firmaları Tayland’ın Başkenti Bangkok’ta Düzenlenen

Mersin Teknopark Yönetimi ve Firmaları Tayland’ın Başkenti Bangkok’ta Düzenlenen "3. Tayland-Türkiye KOBİ B2B Toplantıları" na Katıldı

11.09.2018
Mersin Teknopark Yönetimi ve Firmaları Tayland’ın Başkenti Bangkok’ta Düzenlenen "3. Tayland-Türkiye KOBİ B2B Toplantıları" na Katıldı

Mersin Teknopark yönetimi ve firmaları Tayland’ın başkenti Bangkok’ta düzenlenen "3. Tayland-Türkiye KOBİ B2B Toplantıları" na katıldı. Toplantıda Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile Taylandlı muadili Küçük ve Orta Girişimler Geliştirme Ofisi (OSMEP) arasında ortak eylem planı imzalandı.

Yapılan imza törenine Tayland Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Kobsak Pootrakool, OSMEP Genel Direktörü Suwanchai Lohawatanakul, KOSBEG Başkan Yardımcısı Tuna Şahin, Türkiye'nin Bangkok Büyükelçisi Enver Dağdelen Akgün ve Mersin Teknopark firmalarının da aralarında bulunduğu iki ülkenin iş insanları katıldı.

Tayland Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Pootrakool, burada yaptığı konuşmada, Tayland'ın Asya'nın kalbi ve Asya piyasalarına ulaşılmasında önemli nokta olduğunu söyledi. Kendisinin de iş dünyasında tecrübesi olduğunu dile getiren Pootrakool, şunları kaydetti:

"Asya marketlerine ulaşmanızda Tayland doğru yerdir. Biz yapay zekaya da önem veriyoruz. Son dönemde Japonya'ya gittim. Klimaları robotlar üretiyor. Fabrikada sadece bir kişi çalışıyor. Önce inanmadım, sonra kendi gözlerimle gördüm. Anladım ki otomasyon ve dijital sistemler KOBİ'lerin hedefi olmalıdır. Bunlara uyum sağlayan KOBİ'ler önümüzdeki 20 yılda hayatta kalabilecekler.”

KOSBEG Başkan Yardımcısı Tuna Şahin, KOBİ'lerin iki ülke ekonomisinin belkemiği oluğunu belirterek, "Ekonomik görünüş olarak benzer ülkeleriz. Türkiye'de 3 milyonun üzerinde KOBİ'miz var. Yapılan yatırımların neredeyse yarısı KOBİ'lerden. (KOBİ'ler) Türk ekonomisinin iş gücünün yüzde 80'ini temsil ediyor." dedi.

Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

" Bugün burada yazılım, teknoloji, bilişim, mobilya ve gıda sektöründen seçilmiş değerli iş insanlarımız var. Taylandlı muhataplarıyla görüşmelerinin bereketli geçmesini diliyorum. Görüşmeler iki ekonomiye de fayda sağlayacak. Bu iş birlikleriyle kazan-kazan politikamızı sürdürüyoruz. Hem Tayland hem de Türkiye ekonomisi görüşmelerin yararını görecektir. Bu eylem planımızla işletmeler arası (B2B) ve sektörel olarak birbirimizi değerlendireceğiz. Beraber kazanalım, beraber yürüyelim."

OSMEP Genel Direktörü Suwanchai Lohawatanakul ise iki ülke ilişkilerinin 60. diplomatik yılını kutladıklarını hatırlatarak, ilişkileri güçlendirmek ve derinleştirmek istediklerini kaydetti.

Geçen yıl İstanbul ve Ankara'da görüşmelerin ikinci fazının yapıldığını anımsatan Lohawatanakul, Türk şirketlerinin, bu toplantılarda da tecrübelerini ve uzmanlıklarını Taylandlı muhataplarıyla paylaşmasından dolayı teşekkür etmek istediklerini söyledi.

İmza töreninin ardından gerçekleştirilen B2B toplantılarında Mersin Teknopark firmaları, Tayland’lı bilişim şirketleri ile işbirliklerine yönelik görüşmeler gerçekleştirdi.

Sosyal Medya