Mersin Teknopark ve Uluslararası Profesyoneller

Mersin Teknopark ve Uluslararası Profesyoneller "İnovasyon” için İstanbul’da Buluştu

08.12.2014
Mersin Teknopark ve Uluslararası Profesyoneller "İnovasyon” için İstanbul’da Buluştu

4-6 Aralık tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığıdesteği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul’da gerçekleştirildi. Mersin Teknopark yaklaşık 40 bin kişinin katıldığı etkinliklerde inovasyon, eğitim, teknoloji gibi konulara yönelik birikimlerini paylaştı.

Fizikçiler, robotik uzmanları, dijital eğlence ve medya içerik üreticileri, yazarlar, tasarımcılar, pazarlama uzmanları, akademisyenler ve teknoparkların katıldığı  hafta kapsamında Mersin Teknopark'ı temsil eden uzmanlar Nezihe Saygı ve Seda Gakçı, Mersin Teknopark firmalarının devam eden yerli ve yabancı 107 projesini tanıtırken, inovasyon süreçlerini de anlattı.

Toplamda 35 Ar-Ge merkezi, 21 teknopark, 39 üniversite, 9 bilim ve teknoloji merkezi İstanbul'da 3 gün boyunca süren etkinliklere katıldı. Etkinlik kapsamında 7 Ar-Ge proje pazarı, 21 tasarım yarışmasında toplam 502 proje sergilendi. 

İnovasyon Haftası etkinlikleri konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, “Bizim ülkemizin kalkınma planları arasında inovasyonun çok büyük yeri vardır. Artık tüketen bir ülkeden, üreten bir ülkeye geçiyoruz. 2023 ekonomik kalkınma planlarımız arasında inovasyon ilk sıralarda yer alıyor. Her fikir ticarileştirilemez, ama ticarileştirilmesi muhtemel fikirlerin önünün açılıp, desteklenmesi gerekir” diyerek önümüzdeki dönemde ticari inovasyon özelliklerini taşıyan yatırımlara sonsuz destek vereceklerini ifade etti.

Ülkemizde 3 yıldır düzenlenen "İnovasyon Haftası" etkinliklerini organize eden Ekonomi Bakanlığı ve TİM yetkililerine teşekkür ederek konuşmasına başlayan Başbakanımız Davutoğlu, "İnovasyon bir düşünce yöntemdir. Yeni bir inovasyon; tasavvur, fikir, uygulama, ticarileşme ve rekabet gibi 5 aşamadan geçer. Bütün bu aşamalardan geçmeyen düşünce bir yenilik ortaya koyamaz. Artık bilgi odaklı bir ekonomiye geçmeliyiz. İnovasyon bununla mevcuttur. Artan teknolojimizle insanlarımızın hayatının ritmini değiştirmeliyiz" dedi.

İnovasyon Haftası süreçlerini yakından takip eden Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz “Ar-Ge faaliyetlerin yürütüldüğü teknoparklarda çok sayıda katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri üretiliyor. Kamu tarafından da önemli desteklerin verildiği bu merkezlerin faaliyetleri ile çıktılarının gözden geçirilmesi, kamuoyu ile paylaşılması, bilgilendirme ve farkındalık yaratılması önemli ve gerekli bir gelişmedir. Bizim Mersin Teknopark olarak çalışma alanlarımızdan biri de sanayici ve akademisyeni buluşturmak, firmalarımızı kurumsallaştırmak, uluslararasılaştırmak ve onların ürettiği ileri teknoloji ürünlerini medya ile işbirliği halinde olarak tanıtmaktır.” dedi. 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve beraberindeki heyetin inovasyonel ürünlerin yer aldığı stantları gezmelerinin ardından “Türkiye İnovasyon Haftası 2014 İstanbul” programı sona erdi.

Sosyal Medya