MERSİN TEKNOPARK, ULUSLARARASI GÜÇ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR.

MERSİN TEKNOPARK, ULUSLARARASI GÜÇ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR.

24.02.2016
MERSİN TEKNOPARK, ULUSLARARASI GÜÇ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR.

Mersin Teknopark, toplam 3.500.000 Dolar üst limitle desteklenen Mersin Teknopark Bilişim Kümesi Oluşturularak Mersin’de Bilişim Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi kapsamında Ekonomi Bakanlığı tarafından organize edilen 3. Kümelenme Konferansı’na katılım sağladı.

Konferansta açılış konuşmasını yapan Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, UR-GE Tebliği çerçevesinde 135 işbirliği kuruluşu tarafından yapılan başvurular neticesinde destek kapsamına alınan 247 projeden 86’sının tamamlandığını, 161 proje aktif olarak 36 ilde yürütüldüğünü ve projeler kapsamında 5 bin 380 firmayla toplam bin 313 faaliyet gerçekleştirildiğini belirtti. Konuşmalarına devam eden Sayın Elitaş; “Projeler kapsamında 5 bin 380 firmayla birebir temas halinde toplam bin 313 faaliyet gerçekleştirildi. Şu rakamı görünce insan gerçekten biraz hayıflanıyor. Çünkü 10 yıldan fazla bir zamandır kümelenme faaliyeti varken çok düşük bir rakamla karşı karşıyayız." dedi. Kümelenme faaliyetlerinin paydaşlarına ve ilgililerine tam ulaştırılması halinde olumlu sonuçlarının alınabileceğini belirten Elitaş, bu konuda 10 yıldan fazla süredir çalışmaların devam ettiğini anlattı. Elitaş, "Ama şu rakamı görünce insan gerçekten biraz hayıflanıyor. Çünkü 10 yıldan fazla bir zamandır kümelenme faaliyeti varken çok düşük bir rakamla karşı karşıyayız. Ekonomi Bakanlığı aktivitelerini, tanıtım faaliyetlerini daha ileri bir seviyeye getirmek için gayret gösterecek" değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmasına Ankara'daki bombalı saldırıya değinerek son veren Elitaş “Söz konusu terör saldırısını şiddet ve nefretle kınıyorum. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Milletimizin başı sağolsun.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Sinai Kalkınma Teşkilatı Kümelenme ve İş Ağları Birimi Temsilcisi Gilles Galtieri, Birleşmiş Milletler Sanayi Teşkilatı Kümelenme Programı hakkında bilgi vererek birlikte büyümenin avantajlarından bahsetti. Küme koordinatörlerine tavsiyelerde bulunan Sayın Galtieri KOBİ’lerin ihracat oranlarını artırması hakkında tüyolar vererek kümelenme konusunda konsorsiyum üyesi olmanın güç kazandırdığını belirterek konuşmalarına son verdi.

3. Kümelenme Konferansı kapsamında düzenlenen panellerde; rekabet gücü kazanma alanında ve pazara giriş- pazar çeşitlendirme alanında yürütülen iyi uygulama örnekleri olarak belirlenen kümelerin projeleri hakkında bilgi verilerek oturum sonlandırıldı.

Sosyal Medya