MERSİN TEKNOPARK OTMET PROJESİ LİTVANYA HAREKETLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

MERSİN TEKNOPARK OTMET PROJESİ LİTVANYA HAREKETLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

15.07.2016
MERSİN TEKNOPARK OTMET PROJESİ LİTVANYA HAREKETLİLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Mersin Teknopark koordinatörlüğünde Erasmus+2014 - Yükseköğretimde Stratejik Ortaklıklar alt programı kapsamında toplam 6 ülke ile yürütülen “Avrupa’da İş Başında Eğitim Modelleri ve Eğiticilerin Eğitimi” projesinin 12-13 Temmuz 2016 tarihleri arasında Litvanya hareketliliği gerçekleştirildi.

Litvanya’nın Kaunas şehrinde gerçekleştirilen proje toplantısına; Türkiye’den Mersin Teknopark koordinatörlüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı - Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü ve Mersin Üniversitesi temsilcileri, İtalya’dan Polo Navacchio S.p.A temsilcileri, Yunanistan’dan Managing Company of Science and Technology Park of Crete temsilcileri, Portekiz’den Associação Parque de Ciência e Tecnologia de Almada/Setúbal – Madan Parque temsilcileri, Estonya’dan Tartu Science Park Foundation temsilcileri ve Litvanya’dan KTU Science and Technology Park temsilcileri katılım sağladı.

Projenin uluslararası yaygınlaştırma faaliyeti için bir araya gelinen toplantıda; KTU Science and Technology Park Genel Müdürü Tomas Cernevicius’un açılış konuşmasının ardından  KTU Science and Technology Park Proje Uzmanı Raimondas Goidys tarafından KTU Science and Technology Park hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirerek, yürütülen projelerden bahsetti.  Kurum temsilcilerinden Raiva Kelmelyte, Kaunas şehri hakkında kısa bilgilendirme yaptıktan sonra ortaklar ile birlikte proje kapsamında İtalya’da gerçekleştirilen Eğiticilerin Eğitimi Programı’nın değerlendirilmesi yapıldı. 

Bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirilerek Mersin Teknopark koordinatörlüğünde geliştirilecek olan uluslararası online eğitim platformu için proje ortaklarının görüşleri alınarak bilgi alışverişinde bulunuldu. KTU Science and Technology Park bünyesinde Ar-Ge faaliyetlerini yürüten Indeform yetkilisi Algirdas Noreikia, yürütülen projeleri hakkında bilgi vererek şirketlerinde uygulanan staj programı hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Bilgilendirme sunumunun ardından farklı Teknoparklardaki araştırmacılar arasındaki ilişkiler ağını arttırarak işbirliklerini yoğunlaştırmak ve uluslararası işbirliği faaliyetlerini geliştirmek üzere, KTU Science and Technology Park bünyesinde faaliyet gösteren FIDENS ve ADROITI firmalarını yerinde ziyaret ederek projeleri hakkında bilgi edinen proje ortakları, Firma temsilcileri ile tecrübe paylaşımında bulunarak yapılabilecek uluslararası işbirlikleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Proje toplantıında Mersin Teknopark koordinatörlüğünde OTMET projesinin ulusal ve uluslararası stratejileri belirlenerek yaygınlaştırma faaliyetleri geliştirme çalıştayı yapılarak katılımcılar arasında değerlendirilmesi yapıldı. Etkin ve verimli olarak gerçekleşen çalıştayın ardından proje ortakları ile birlikte ortaya çıkan sonuçlar yorumlanarak değerlendirilmede bulunuldu. Yapılan workshopun ardından Kaunas Teknoloji Üniversitesi Kariyer ve Eğitim Merkezi yetkilisi Meda Andrijauskiene tarafından, uygulanan staj ve eğitim programı hakkında bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi.

OTMET projesinin ortakları arasında yer alan Associação Parque de Ciência e Tecnologia de Almada/Setúbal – Madan Parque temsilcisi Katherina Reis tarafından yaygınlaştırma faaliyeti kapsamında yürütülen projelerin tanıtımı yapıldı.

Ekosistemin paydaşlarına katkı sağlayacak projede başarılı çalışmanın çıktılarının alındığı OTMET projesi yaygınlaştırma toplantısında, bir sonraki toplantı tarihinin kararlaştırılmasının ardından sertifika töreni ile katılımcılara sertifikaları verilmesi ile sona erdi.

 

Sosyal Medya