Mersin Teknopark Mentörlüğünde, Teknopark Akademi Hız Kesmeden Devam Ediyor.

Mersin Teknopark Mentörlüğünde, Teknopark Akademi Hız Kesmeden Devam Ediyor.

01.09.2015
Mersin Teknopark Mentörlüğünde, Teknopark Akademi Hız Kesmeden Devam Ediyor.

Ülkemizde bulunan teknoparklarda görev alan personelin niteliklerini artırmayı, teknoparklarda yer alan iyi uygulama örneklerini katılımcılara aktarmayı ve bilgi paylaşımı sağlamayı amaçlayan Teknopark Akademinin ikinci eğitimi, 28 Ağustos 2015 tarihinde Teknopark İstanbul ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği (TGBD) tarafından koordine edilen, Fırat Teknopark, Teknopark İstanbul, ODTÜ Teknokent, Bilkent CyberPark ve Mersin Teknopark mentörlüğünde devam eden eğitimin açılışı; Dernek başkanlığını yürüten Fırat Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın’ın sunumu ile teknopark kavramı ve TGB’lerin bugünkü durumları hakkında bilgi verilerek başladı. Türkiye’deki teknoparklar arasında ilk 10’da yer alan, yetkin teknopark yöneticilerinin eğitmen olarak katıldığı programın ilk yarısında, 2017 yılında düzenlenecek olan 34’üncü IASP (Uluslar arası Bilim Parkları Birliği) Dünya Kongresi’nde ev sahipliği yapmak için aday olan Teknopark İstanbul tanıtımı yapıldı.

Programın ikinci yarısında ise "Teknoparklarda Mali ve Vergisel Uygulamalar – TGB Uygulamalarından Örnekler" bölümünde katılımcılara detaylı bilgi veren Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, yasal mevzuat ve sahada karşılaştığı uygulama örnekleri ile Mersin Teknopark sunumunu gerçekleştirdi. Konuşmalarına devam eden Durmaz, Mersin Teknopark’ın girişimcilere sadece ev sahipliği yapmaktan daha öteye giderek firmaların rekabetçiliğinin artırılmasında, katma değerli yeni teknolojilerin üretilmesinde, bölgesel gelişmişlik farkının azaltılmasıyla birlikte refah düzeyinin arttırılmasında, uluslararası rekabette önemli faydalar sağlayarak bölgeye ve ülkeye yaptığı katkılardan dolayı Türkiye’nin ekonomik büyüme sürecini hızlandırdığını ve 2023 hedeflerine sanayi ve bilişim sektöründe gerçekleştirdiği inovatif projelerle, Mersin’in Teknoloji üssü haline geldiğinin altını çizmiştir.

Türkiye’nin Teknolojik gelişmişlik seviyesine katma değer kazandıran Mersin Teknopark’ın, girişimcilere ve akademisyenlere sağladığı mali ve vergisel avantajlar ile yenilik üretimi için bir sinerji merkezi halinde çalıştığını belirterek sözlerine son vermiştir. 

Sosyal Medya