Mersin Teknopark KÜSİ Çalışma Grubu 11. Koordinasyon Toplantısı Çalıştayına Katıldı

Mersin Teknopark KÜSİ Çalışma Grubu 11. Koordinasyon Toplantısı Çalıştayına Katıldı

04.10.2018
Mersin Teknopark KÜSİ Çalışma Grubu 11. Koordinasyon Toplantısı Çalıştayına Katıldı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çiftlikköy Kampüsü’nde gerçekleşen toplantı ve çalıştay MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Haluk Korkmazyürek, Tarsus Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Aydın, Çağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünal Ay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ARGE Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit, Mersin Teknopark Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısının katılım sağladığı çalıştay,  KÜSİ Çalışma Grubu üyeleri ve  sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda katılımcı ile başladı.

 

Toplantı ve çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasına, dünya genelinde bilim ve teknoloji alanında yaşanan hızlı değişim ve dönüşüm sürecine değinerek başlayan Vali Su, ülke olarak dünya ülkeleriyle rekabet gücüne sahip olabilmek için, bu değişim ve dönüşüm sürecinin titizlikle takip edilerek, Arge ve İnovasyon çalışmalarına hız verilmesi ve üniversitelerimizin ortaya çıkardığı önemli gelişme ve buluşların sanayiye aktarılarak, başarılı bir şekilde uygulamaya konabilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Sözlerine, ilimiz özelinde bilim ve teknolojinin sanayiye entegre edilmesine yönelik yürütülen faaliyet ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunarak devam eden Vali Ali İhsan Su, yakın zamanda Mersin Üniversitesi bünyesinde kurularak açılışı yapılan ‘Girişimcilik Merkezi’ne değindikten sonra, ilimizde bir ‘Model Fabrika’ uygulamasının gerçekleştirileceğini, eski zeytinyağı fabrikası olarak bilinen yapının bir ‘Sanayi Müzesi’ haline getirileceğini, ilimize ‘Bilim Merkezi’nin kazandırılacağını, ‘İnovasyon ve Tasarım Merkezi’ kurulması ile ilgili çalışmalara devam edildiğini, medikal alanda Teknopark’a yeni bir bina yapılacağını ve buna yönelik çalışmalara başlandığını, Üniversite-Sanayici iş birliği toplantılarına aralıksız devam edildiğini ve bu amaçla organize sanayi bölgesinin, Mersin Üniversitesi’nin içinde bir kürsü oluşturduğunu kaydetti.

 

Konuşmasının sonunda kamu, üniversite ve sanayi dünyası olarak hep birlikte hareket etmenin önemine vurgu yapan Vali Su, sözlerini toplantı ve çalıştayın ülkemiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak noktaladı.

 

Açılışında, MEÜ Rektörü Çamsarı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ARGE Teşvikleri Genel Müdürü Macit’in de birer konuşma yaptığı toplantı ve çalıştay, protokol konuşmalarının ardından Bölgesel Aktörlerin Etkinliğinin ve Etkileşiminin Artırılması başlıklı ilk oturuma geçilmesiyle başladı

Sosyal Medya