Mersin Teknopark Kore'de
22.10.2013
Mersin Teknopark Kore'de

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Kore Cumhuriyeti Bilim, Bilgi ve İletişim Teknolojileri ve Gelecek Planlama Bakanlığı tarafından düzenlenen, Bilim ve Teknoloji Parkları Eğitim ve Öğretim Programı’na Türkiye'den tek katılımcı olarak davet edildi.

21 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek olan işbirliği programında, bilim ve teknoloji parkları konusunda 40 yıllık tecrübeye sahip Güney Kore Cumhuriyeti'nin, Bakanlık şemsiyesi altında yönetilen teknoparklarının altyapısının oluşturulması ve yönetilmesi konusundaki deneyimleri paylaşılacak.

21 Ekim Pazartesi günü başlayan programın açılış töreninde, açılış konuşmasını yapan Innopolis Vakfı Başkanı Jae Goo Lee, programın tanıtımını yaparak, Kore hakkında detaylı bilgi verdi. Goo Lee, bugün itibariyle 55 Ülkeden 200’e yakın katılımcının davet edildiği program sayesinde bilim ve teknoloji parklarında işbirliği ve standartların geliştirilmesini sağladıklarını ve programın bundan sonraki işbirliklerine temel teşkil ettiğini belirtti.

2008 yılından bu yana devam eden STP (Science & Technology Parks) Eğitim Programı bu yıl 20 farklı ülkeden 20 katılımcıyla gerçekleştiriliyor.  Katılımcıların, STP kalkınma teorilerini değerlendirdikleri iki haftalık ders programında; ilgili devlet de dahil olmak üzere bilim parkı geliştirme deneyimi ve politikalarının paylaşılması, Ar-Ge ve işbirlikleri geliştirme, Kore Bilim ve Teknoloji Park modeli, yönetim teknikleri ve temel özellikleri, çeşitli destek programları ve ticarileşme stratejileri bilgilendirmeleri yapılacak.

Güney Kore'nin ekonomik büyüme sürecine önemli ölçüde katkı sağlayan Innopolis Vakfı, birçok teknoparkın yönetilme ve gelişme süreçlerine tecrübeleriyle destek olurken, programa katılan ve kendi bilim ve teknoloji parklarını geliştirmek isteyen ülkelere de danışmanlık hizmeti veriyor ve know-how aktarıyor.

Deniz aşırı işbirliği fırsatlarından yararlanmak isteyen yatırımcı ve girişimcilerin bir araya gelmesini sağlayan ve benzer işbirliği fırsatları için tanışma toplantılarının düzenlendiği eğitim programı kapsamında 13 farklı konferans düzenleneceğini belirten Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ‘’Örnek olayların inceleneceği ve aksiyon planlarının oluşturulacağı eğitim programında farklı bilim ve teknoloji merkezleri ziyaret edilerek deneyimlerin ve başarı hikayelerinin paylaşılması, katılımcı ülkelerin ekonomisinin büyüme sürecinde önemli yararlar sağlayacaktır. Mersin Teknopark olarak Innopolis Vakfı ve diğer ülke temsilcileriyle yakalayacağımız sinerji ile Mersin ve ülkemizin çağın şartlarına göre gelişim göstermesi yönünde çalışmalarda bulunacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Ayrıca Durmaz, program sonrasında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Teknopark çalışanlarının sertifikalandırılması ve Teknopark yönetimi ile çalışanları için bir meslek grubu oluşturulması alt yapı hazırlıkları için de programın önemli olduğunun altını çizdi.

Sosyal Medya