Mersin Teknopark Kentin Dinamikleri ile Biraraya Geldi

Mersin Teknopark Kentin Dinamikleri ile Biraraya Geldi

17.12.2013
Mersin Teknopark Kentin Dinamikleri ile Biraraya Geldi

Üniversite Sanayi işbirliğinin kalbi olan Mersin Teknopark, Mersin’e gönül vermiş, kentin büyümesine ve gelişmesine katkı sağlayan önemli iş adamları, işletmecileri ve meslek gruplarının önde gelen temsilcileri ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Mersin Teknopark tanıtım sunumu yapan Genel Müdür Özgür Durmaz, “Yeniden üretimi ve sürekliliği sağlamanın temel koşulu bilgi, deneyim ve tecrübeleri yeni nesillere aktarımıdır. Bu amaçla bugün sanayide beklediğimiz sıçramanın gerçekleşmesi ileri teknoloji odaklı katma değerli üretime dayalı, Sanayi – Üniversite işbirliğinin artmasıyla mümkün olacaktır. Sanayinin sahip olduğu güçlü deneyimleri, akademik araştırmalarla güçlendirmek yüksek başarı sağlayacaktır. Mersin Teknopark olarak bünyemizde Ar-Ge faaliyetlerini yürüten sanayi kuruluşlarının artması en temel hedefimizdir. Sanayicinin ihtiyacı olan Ar-Ge faaliyetlerinin yürütülebilmesi için Mersin’de gerekli altyapı olanaklarını geliştiriyoruz.” dedi. Konuşmasının ardından “Mersin Teknopark” sunumunu yapan Durmaz, misafirlere teknoparkta yürütülen projeler, teknoparkların avantajları ve sağladığı hizmetler hakkında bilgi verdi.

 BİZ NELER YAPIYORUZ?

“Teknopark olarak firmalara proje danışmanlığı, şirket kurulum danışmanlığı, şirketlerini büyütmeleri için kurumsal danışmanlık, personel ihtiyaçlarına göre İK danışmanlığı, yatırım ortakları bulmaları için uygun sinerjik ortam ve firmaların ihtiyacı olabilecek her türlü konuda ek danışmanlıklar sağlıyoruz. Biz firmalarımızı ön kuluçka ve kuluçkadan başlayarak, şirket sahibi yapmaya ve onları ayakta tutmaya çalışıyoruz. Dünyaya baktığımızda birçok teknoparkın yerel yönetimler tarafından yönetildiğini görebiliriz. Ama bugünkü yapının içinde yerel yönetimler bulmak güçtür. Teknoparklar, içine siyaset girdiği andan itibaren işlevsiz hale gelir. Çünkü ARGE’yi sadece belli bir parti ya da partiler yapmıyor. ARGE’yi herkes yapıyor. Teknoparklar da siyasetten bağımsız hareket etmekten başka şansa sahip değildir. Firmalara sağladığımız danışmanlık hizmetleri bedelsizdir. Örneğin İK danışmanlığı, biz burada bir personelimizi İŞKUR’a bağladık. İŞKUR’un geniş bir istihdam havuzu var ve imzaladığımız protokolle İŞKUR’un bütün veri tabanına ulaşabilir durumdayız. İş arayanları anında görebiliyor, bize geldiklerinde onları anında İŞKUR’a kayıt edebiliyor ve iş bulmalarını sağlayabiliyoruz. Bu noktada üniversiteye de hizmet veriyoruz. İŞKUR ile sürekli işbirliği halindeyiz, yaptığımız çalışmalarla işveren hissesinin yüzde 50’sini firmalarımıza kazandırmaya çalışıyoruz. UMEM kursu ve Toros Üniversitesi ile yaptığımız Girişimcilik Eğitimi Protokolü ile sahada personel yetiştirme süreçlerini İŞKUR üzerinden gerçekleştiriyoruz. Bu sayede gençlere cep harçlığı ödüyor ve onları sahanın içinde yetiştiriyoruz. Bu protokoller sayesinde firmalarımıza personel kaynağı oluşturmaya çalışıyoruz. Firmalar büyüdüğü andan itibaren etkileri ve ulaşabilir alanları genişlemeye başlıyor. Dolayısıyla Avrupa İşletmeler Ağı (EEN) Hizmetleri ile de uluslararası alanlarla ve projelerle onların projelerini kardeş yapılarla buluşturmaya çalışıyoruz.”

Sunumun ardından soruları cevaplayan Durmaz, kentin büyüme potansiyeline ve büyümek için gerekli olan istihdama dikkat çekti. Toplantıya katılan çok sayıda firma sahibi ve işletmeci Mersin Teknopark’ı tanımaktan memnun olduklarını ve kente katma değer sağlayacak projeler ile bir araya gelmek istediklerini dile getirdi.

Sosyal Medya