Mersin Teknopark Firmaları ile Kıbrıs’a Ticari İşbirliği Ziyareti Gerçekleştirdi.

Mersin Teknopark Firmaları ile Kıbrıs’a Ticari İşbirliği Ziyareti Gerçekleştirdi.

12.11.2019
Mersin Teknopark Firmaları ile Kıbrıs’a Ticari İşbirliği Ziyareti Gerçekleştirdi.

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından yurt dışı ofis açılımı ve ülke incelemesi yapabilmek üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yönelik ticaret heyeti ve işbirliği ziyareti düzenlendi. Söz konusu ziyarete yüksek teknoloji odağında Mersin Teknopark’ta faaliyet gösteren 9 firma temsilcisi ve uygulayıcı kuruluş olarak Mersin Teknopark Yönetimi katılım sağladı.

ODTÜ KKTC Kampusu ve Kaltev tarafından misafir edilen Mersin Teknopark Heyeti ziyaret kapsamında başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy'u ziyaret etti. Yapılan görüşmede KKTC’de teknopark konusunun gelişimi ele alındı. Bakan Taçoy-ODTÜ Teknopark KALTEV ile iş birliği yapacak olan Mersin Teknopark’la teknoparkların geleceğini konuştu, Mersin Teknopark’ın tecrübelerinden nasıl yararlanabileceklerini ele aldı. Taçoy'a Mersin Teknopark yönetimi ve şirketleri ODTÜ KALTEV’e dahil olarak KKTC’de yatırım yapmayı istediklerini iletti. Yatırım ortamına ilişkin bir takım beklenti ve talepleri dinleyen Taçoy, bu yönde ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etti.

İki gün süren ziyarette, Sanayi Dairesi, KKTC Yatırım Geliştirme Ajansı, KKTC Ticaret Odası, KKTC Sanayi Odası ziyaret edildi. Ziyaretlerin son durağı ve ev sahibi olan ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Rektörü Prof. Dr. Nazife Baykal tarafından Kaltev binası ve firmaları ile ilgili bilgiler aktarıldı. Binanın yatırım ve iş birliği planlamasına uygun şekilde incelenmesi sonrasında, Baykal’a nazik davetinden ve misafirperverliğinden ötürü teşekkür eden Durmaz, İki ülkenin iş dünyası, yerel yönetimleri ve sivil toplumu arasındaki ticaret, kalkınma ve karşılıklı yatırımların, bilişim teknolojileri alanlarında işbirliklerinin gelişmesi yolunda ciddi bir potansiyelin mevcut olduğunu gözlemlediklerinin altını çizdi. Durmaz, bu ziyaretin yaratacağı sinerjinin katlanarak devam etmesini ümit ettiğini belirtti.

Sosyal Medya