Mersin Teknopark Bilişimde Yılın En Büyük Bölgesel Gücünü Oluşturdu.

Mersin Teknopark Bilişimde Yılın En Büyük Bölgesel Gücünü Oluşturdu.

23.03.2015
Mersin Teknopark Bilişimde Yılın En Büyük Bölgesel Gücünü Oluşturdu.

T.C. Ekonomi Bakanlığı, İhracat Genel Müdürlüğü, 2014 yılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Tebliği kapsamında yılın en güçlü bilişim kümesini kurmak üzere yola çıkan Mersin Teknopark, 2015 URGE Programı Açılış Toplantısını gerçekleştirdi.

Bilişim sektörünün kümelenmesine, birlikte büyüme ve uluslararasılaşma stratejilerinin geliştirilmesine yönelik düzenlenen toplantıda, firmaların ihtiyaçlarına yönelik anket soruları cevaplandı. Yaklaşık 2 ay sürecek ihtiyaç analizi çalışması ile Bakanlık fonlarıyla desteklenen Mersin Teknopark projesinin, küresel rekabet ortamında özellikle bilişim firmalarını ve sanayicilerini bölgeden dünyaya ulaşan bir güç haline getirmesi hedefleniyor.

Toplantıda, Türkiye gibi teknolojik gelişimleri geç yakalayan ve yükselme potansiyeline sahip ülkeler için yazılım sektörünün özellikle önem arz ettiğini vurgulayan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz: “Son yıllardaki ihracat rakamları dikkate alındığında görülmektedir ki, en düşük yatırımla en yüksek istihdamı ve en fazla katma değeri yaratan sektör olması itibariyle bacasız sanayi olarak nitelendirilen bilişim sektörü, Türkiye’nin ve dünyanın vazgeçilmez çalışma alanları içindedir. Firmalarımızın Bakanlığımızın destekleri ile uluslararası rekabetin önemli oyuncuları olacağını görüyoruz.” dedi.

Yazılım sektörünün gelişmesi ve kalkınmaya yönelik bir güç haline dönüşebilmesi için destek ve teşvikleri en iyi şekilde değerlendirme yönünde atılımlar gerçekleştirdiklerini dile getiren Mersin Teknopark yetkilileri, Mersin’de ekonomik kalkınmayı hızlandıracak ilk adımı attıklarını kaydetti.

Sosyal Medya