Mersin Teknopark Avrupa Birliği'nin 80 Milyar Avrosuna Göz Dikti!

Mersin Teknopark Avrupa Birliği'nin 80 Milyar Avrosuna Göz Dikti!

05.10.2013
Mersin Teknopark Avrupa Birliği'nin 80 Milyar Avrosuna Göz Dikti!

Mersin Teknopark, Avrupa Birliği’nin 1 Ocak 2014 itibariyle başlayacak yeni Araştırma ve İnovasyon Çerçeve Programı “Horizon 2020 (H2020)” ve İkili-Çok Taraflı İşbirliği fırsatlarına ilişkin eğitime ev sahipliği yaptı. 2 Ekim 2013 Salı günü, saat 13:00-17:30 saatleri arasında, TÜBİTAK Çerçeve Programları sorumlularından Burak Tiftik ve Ahmet Atılgan, girişimciler ve sanayi kuruluşlarının yeni dönem Avrupa Birliği fonlarından üst düzeyde faydalanmasına ilişkin eğitim verdi.

Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı, Mersin Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun, Avrupa Birliği fonlarının işletmeler için maddi katkısı ve prestijinin yanı sıra, küresel rekabet ortamında bir AB projesi içerisinde yer almanın firmalarımızı ve sanayicilerimizi bölgesel güç haline getirme hususunda  etkili bir ensturman olduğunu vurgulayan açıklamaları ışığında, programının açılış konuşmasını yapan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz da, konuşmasında Bölgesel Kalkınmada uluslararası fonların bölgenin güçlenmesinde önemli rol oynadığının bir kez daha altını çizdi. Mersin Teknopark’ın uluslararası ağlarla olan güçlü ilişkilerine ve pozisyonuna değinen Durmaz, Teknopark’ın AB projelerinde yer almak isteyen firmalara hem ortaklık noktasında hem de başvuru aşamasında destek sağlamaktan memnuniyet duyacağını ifade etti.

TÜBİTAK Çerçeve Programları sorumlularından Burak Tiftik, Mersin Teknopark’ın bölge sanayicisi ve girişimcilere sağladığı desteklerin Mersin’in ve Türkiye’nin kalkınması için önemini vurgulayarak söz konusu destekler sayesinde özellikle Teknopark bünyesinde yer alan firmaların TÜBİTAK fonlarından oldukça yoğun faydalandığına dair bilgi verdi. Mersin Teknopark ve firmalarında var olan alt yapıya güvendiklerini ifade eden Tiftik, Teknopark’ta verdikleri eğitimin sanayiciye  yönelik ‘ileri düzey’ bir eğitim olduğunun ve  bu düzey eğitimi proje kültürüne sahip az sayıda kuruluşta verebildiklerinin altını çizdi.

Katılımcıların yoğun ilgiyle takip ettiği ve proje fikirlerinin de yüksek sesle dile getirildiği toplantı sonrasında katılımcılar fikirlerini Avrupa Birliği projesi olarak hayata geçirmek üzere hızlıca harekete geçeceklerini ifade ettiler. Teknopark’a ortaklık ve proje başvurusu konusunda personel ihtiyacı konusunda destek talebinde bulunan katılımcıların faaliyetlerine ilişkin çalışmaların kısa sürede meyvelerini vermesi bekleniyor.

Sosyal Medya