MERSİN TEKNOPARK 4.TGB ZİRVESİ’NDE EN BAŞARILI 6. TEKNOPARK OLDU.

MERSİN TEKNOPARK 4.TGB ZİRVESİ’NDE EN BAŞARILI 6. TEKNOPARK OLDU.

25.11.2016
MERSİN TEKNOPARK 4.TGB ZİRVESİ’NDE EN BAŞARILI 6. TEKNOPARK OLDU.

4. TGB Zirve’si Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızca 2015 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan Teknoparklar endeksinin de açıklandığı, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi 23.11.2016 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Ankara Congresium'daki programlar ile gerçekleştirildi. Endeks sonuçlarına göre faaliyetteki 51 Teknopark'ın 39'u değerlendirmeye alındı. Olgun Teknoparklar kategorisinde değerlendirilen Teknoparkımız, tüm teknoparklar arasında 6. sırada yer aldı. Zirve programına Teknopark idari kadrosu ve 5 firması ile katılım gösterirken, Mersin Teknopark ile firmaları ürünlerini tüm teknoparklar ile paylaştı ve yoğun ilgi gördü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü konuşmasında, “Teknoloji geliştirme bölgeleri konusunda, şu anda nicelik olarak istediğimiz seviyeye geldiğimizi söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde Ar-Ge ve teknoparklarla ilgili yeni teşvik konuları gündemimizde. Onları da açıklayacağız. Teknoloji geliştirme bölgelerini, tüm paydaşları için çok daha güçlü bir ekosistem haline getireceğiz. Bu bölgelerde daha nitelikli firmaların kurulmasını ve daha nitelikli projelerin yürütülmesini sağlayacağız. Özellikle teknoloji transferine ve ticarileşmeye daha büyük bir dikkatle yoğunlaşacağız. Bu bölgelerde kurulu olan özellikle start-up firmalara yönelik, risk ve girişim sermayesi fonlarını daha etkin hale getireceğiz. Teknoloji geliştirme bölgelerimizin, yarın sadece Türkiye'ye değil dünyaya damga vuracak olan firmalarımıza gebe olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, teknoloji geliştirme bölgelerimizi daha da iyiliştirme konusunda büyük bir kararlılık içindeyiz." dedi. Geçen yıla göre performansını artıran bölgeleri tebrik eden Özlü, “Teknoloji geliştirme bölgelerimizin performanslarının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğine inanıyorum.” dedi.

Daha sonra Sayın Faruk ÖZLÜ’nün Türkiye genelindeki teknopark bünyesindeki firma standları tek tek gezerek Yönetimlerden ve firmalardan brifing aldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ’nün ziyaretlerinin ardından Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, katılan tüm teknokentlere teşekkür belgelerini ileterek, başarılı çalışmalarının devamını diledi. 

Sosyal Medya