Mersin Teknopark 2023 Hedeflerine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Mersin Teknopark 2023 Hedeflerine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

16.08.2013
Mersin Teknopark 2023 Hedeflerine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmaların ve genç girişimcilerin önünü açmak temel sorumluluğumuzdur” dedi.

 

     Mersin’in ve Mersin Teknopark’ının 3 yılının değerlendirildiği ‘Teknoloji ve Vizyon’ konulu toplantı Valimizin başkanlığında gerçekleştirildi. Mersin Üniversitesi (MEÜ) içerisindeki Teknopark binasındaki toplantıda merkez bünyesinde faaliyet gösteren firmaların temsilcileri yer aldı. Yaptığı konuşmasında teknolojinin kalkınmadaki önemine vurgu yapan Valimiz, ülkemizin 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesindeki en önemli alanın yüksek teknoloji ve buna dayalı üretim olduğunu söyledi. Mersin Teknopark’ın Türkiye genelindeki teknoparklar arasında çok önemli bir yere sahip olduğunun altını çizen Valimiz, “Mersin Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalarımızın ve genç girişimcilerimizin önünü açmak temel sorumluluğumuzdur. Mersin Valiliği olarak, ilimizin her yanını ve kurumsal yapılarını çağdaş yönetim formlarıyla dünya ile uyumlu olma noktasına hazırlamak gibi bir sorumluluğu taşıyoruz” şeklinde konuştu.

     Valimiz tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, girişimcilerin, ilimiz ve ülkemizin kalkınması adına çaba gösteren herkesin ve her kesimin yanında olduğunu da sözlerine ekledi.

 

Teknopark Genel Müdür'ü Özgür Durmaz'dan Valimize Teşekkür

     Mersin Teknopark’ın 2006 yılı itibariyle faaliyete başladığının bilgisini veren Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ise, “2010 yılında 25 olan firma sayısı 62’ye, 70 olan Ar-Ge personeli 300’e, 15 milyon olan ciro rakamı toplamda 100 milyona ulaşmıştır. Yüzde 100 doluluk oranına ulaşılması, idare merkezi ve kuluçka binaları, ek olarak 2’nci kuluçka binasının tamamlanması, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan bütçelerin salınması, KOSGEB-Tekmer’e alan tahsis edilmesi, Türkiye’nin ilk ve tek Teknopark-İşkur Hizmet Noktası olunması, UMEM programı açılması, Avrupa İşletmeler Ağı Mersin Şubesi’nin açılması ve pek çok hizmet Valimizin güçlü destekleri ile sağlanmıştır. Mersin Teknopark, yine Valimizin destekleri ile ulusal ve uluslararası pek çok projeye katılmış ve yöneticilik yapmıştır. Dünya Bilim Parkları Birliği üyeliği ile geniş bir ağa ulaşan Mersin Teknopark, başta kendi bölgesi olmak üzere Mersin ilinde bulunan firma ve girişimcileri üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarını Mersin ve firmalarını bu bağlamda tanıtmaya devam etmektedir. Sayın Valimizin oluşturduğu vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’na bizlere verdiği ve bundan sonra vereceği destekler için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

     Konuşmaların ardından Valimiz teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firma temsilcilerinin taleplerini dinledi.

 

Kaynak: http://www.mersin.gov.tr

Sosyal Medya