Mersin Teknopark 2015 Yılı İnovasyon Yaygınlaştırma Faaliyetlerine Hızlı Bir Başlangıç Yaptı

Mersin Teknopark 2015 Yılı İnovasyon Yaygınlaştırma Faaliyetlerine Hızlı Bir Başlangıç Yaptı

27.02.2015
Mersin Teknopark 2015 Yılı İnovasyon Yaygınlaştırma Faaliyetlerine Hızlı Bir Başlangıç Yaptı

eknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Türkiye’deki tüm Teknoparkları çatısı altında toplayarak ulusal ve uluslar arası stratejilerin belirlenmesinde önemli rol oynayan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Toplantısına katıldı.

24 Şubat 2015 tarihinde, Boğaziçi Teknopark ve Boğaziçi Üniversitesi başkanlığında gerçekleştirilen TGBD toplantısında bir araya gelen dernek üyeleri İstanbul Sanayi Odası’na ziyarette bulundu.

Toplantıda, sanayi firmaları ve TGB’lerin ortak amaçlar doğrultusunda stratejik hedefler belirlenmesi görüşüldü.  İstanbul Sanayi Odası ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneğinin öncülüğünde kurulacak “Sanayi-Teknopark Komisyonu” oluşumu hakkında İSO Başkanı Erdal Bahçıvan açıklama yaptı.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin ihtiyacı olan Teknoparkların, yönetici şirketleri ile birlikte sanayi firmalarının da içinde yer alacağı bir oluşum olduğunu vurguladı. Bu çerçevede İSO’nun bir platforma ev sahipliği yapmayı hedeflediğini kaydeden Bahçıvan, kurulacak bir “Sanayi-Teknopark Komisyonu” ile bugüne kadar ihtiyacı duyulan bir çalışma başlatılacağını açıkladı.

Sanayi firmalarının ihtiyaç duyduğu sektörel alanda “ihtisaslaşmış teknopark”lar olduğuna dikkat çeken TGBD üyeleri, bu çerçevede sektörel sinerji ve sanayi firmaları arasında teknolojik iş birliğine imkan sağlanacak oluşumları desteklediklerini vurguladı. Dünyada bu konuda İsrail’deki gıda ve biyoteknoloji odaklı TGB’ler, Güney Kore ve Almanya’daki uygulamalar örnek olarak gösterildi. Bu yönde modeller oluşturularak olası desteklerin sadece ilgili sanayi firmasına değil, iş birliği halinde olduğu iş ortağı firmalara da verilmesinin önemli olduğunun altı çizildi.

Sosyal Medya