Mersin Teknopark 2. Kuluçka Merkezi Binası Açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri IŞIK Yaptı

Mersin Teknopark 2. Kuluçka Merkezi Binası Açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri IŞIK Yaptı

17.11.2014
Mersin Teknopark 2. Kuluçka Merkezi Binası Açılışını Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri IŞIK Yaptı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Yöneticilerinin ile ilgili resmi kurumların katıldığı 2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde Türkiye 8. olan Mersin Teknopark, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri IŞIK’ı ağırladı.

Türkiye’de gelişen inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına dikkat çeken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri IŞIK, Mersin Teknopark firmalarını yerinde ziyaret ederek, hızla büyüyen Mersin’in Beyni Mersin Teknopark’ın 2. Kuluçka Merkezi Binası’nın da açılışını gerçekleştirdi. Bakanımıza Mersin Valimiz Sayın Özdemir Çakacak,Mersin Milletvekilleri Nebi Bozkurt, Çiğdem Münevver Ökten ve Ahmet Tevfik Uzun, Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım, Mersin Teknopark Yönetim Kurulu ve Mersin Protokolü eşlik etti.

Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalar tarafından kurulan stantları gezen Bakanımız Fikri Işık, yürütülen Ar-Ge faaliyetleri hakkında firma yetkilileri ile görüşerek, firma temsilcilerine, ürettikleri ürünlerin ticarileşmesi konusunda daha yoğun çalışma yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.

Bakanımız içlerinde;

eBilge Anonim Ve Kriptolu Video Konferans Platformu Projesi, Epati Milli Siber Güvenlik Duvarı Projesi, Kc Tek Ağ Yönetim Sistemi Geliştirme- Mobil Tabletlerle Coğrafik Veri Toplama Projesi, Pikselpark Web Tabanlı Flash İçerik Yönetim Sistemi Yazılımı Projesi, Arma E-Sulama Birliği  Otomasyonu- Web Tabanlı Petrol Otomasyonu-Evrak Yönetim Sistemi (Dijital Arşivleme) Projeleri, Berdan Cıvata Dövme İşçiliğinin Otomasyonu Projesi, Kardelen Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Projesi, Idscan İmaj-Fotoğraf Sınıflandırma Projesi, Meridya Opc Gateway Cihazları - Web Tabanlı IP Santral Çağrı Merkezi Projesi, Meysüt Rafine Keçiboynuzu Gamı Üretim Prosessi Geliştirilmesi Projesi, Voteclab Akıllı Bina Yönetim Sistemi Projesi ,Veldo Ticari Araçlar İçin Otomatik Sürgülü Kapı Sistemi Geliştirme Ve Prototip İmalatı Projesi, Çumitaş Yeni Jenerasyon Euro 4 Motorlu Kazıcı Yükleyici Tasarımı Ve Prototip İmalatı Projesi, İnovamer Zeytin İleri Teknoloji Optik Renk Tanımlama -Kahvaltılık Tahıl Gevreği Makinası Projesi, Akyürek  CCD Kameralı Renk Ayırma Makinesi Projesi, AEK Akıllı Biyoistatistik Yazılımının Geliştirilmesi Projesi ve benzeri çok sayıda Mersin Teknopark projesinin proje aşamaları hakkında bilgi alarak prototipleri inceledi.

Mersin Teknopark’ta gerçekleştirilen projeleri çok başarılı bulan Bakanımız Fikri Işık, teknoparklarda genç girişimcileri ve akademisyenleri görmekten mutluluk duyduklarını belirtti. Ayrıca Teknoparkların organize sanayi bölgeleri bünyesinde kurulmasının önemine değinen Bakan, bu sayede akademisyen-sanayici iletişiminin artacağını ve ülke kalkınmasında bu modelin daha etkili olacağının altını çizdi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri’nin Türkiye’nin teknolojik sıçramasında anahtar rol oynayacağını ve Türkiye’nin imalat sanayisini güçlendirmek durumunda olduğunu belirtti. Türkiye’nin teknoloji alanında büyük ivme kaydedeceğine dikkat çeken Bakanımız, “Mersin Teknopark’ta faaliyet gösteren şirketlere başarılar diliyorum” dedi.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ise, Mersin Teknopark'ın fiziksel alan kapasitesinin yüzde yüz arttırıldığını, Mersin’de ileri teknoloji üretiminin artmasını hedeflediklerini ve bunun yolunun öncelikle olarak nitelikli personel kaynağını arttırmak, istihdam etmek ve bu personele dayalı üretim ile Ar-Ge ve inovasyona yoğunlaşmak olduğunu vurguladı. Durmaz, konuşmasının ardından Bakanımıza Mersin Teknopark’ın üretimi olan saf zeytinyağını ve teşekkür hediyesini takdim ederek, "Sayın Bakanımız her zaman verdiğiniz destekler ve yönlendirmeler için kurumum ve şahsım adına teşekkür eder, saygılar sunarım. Teknoparkımıza varlığınız ile değer kattınız..." diye belirtti. 

Sosyal Medya