Mersin İnovasyon Merkezi Vizyon Belirleme ve Stratejik Plan Geliştirme Çalıştayı

Mersin İnovasyon Merkezi Vizyon Belirleme ve Stratejik Plan Geliştirme Çalıştayı

19.06.2014
Mersin İnovasyon Merkezi Vizyon Belirleme ve Stratejik Plan Geliştirme Çalıştayı

Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) tarafından organize edilen “Vizyon Belirleme ve Stratejik Plan Geliştirme Çalıştayı” Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katıldığı törenle başladı.

Mersin HiltonSA Oteli’nde düzenlenen çalıştaya Vali Yardımcımız Sayın Nihat Karabiber, il müdürleri, yatırımcılar, girişimciler ve akademisyenler katıldı.

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, çalıştayın ilimiz ve ülkemiz adına kazanımlar getirmesini ve bölge ve ülke genelinde örnek olmasını dilediğini aktardı.

Yapılacak sunumlarla kalkınma kavramıyla bilim ve teknoloji ilişkisinin önemli bilgilerinin katılımcılarla paylaşılacağını ifade eden Valimiz, “Çalıştaya katılan kamu, yerel ve sivil tüm kurum ve kuruluşların gerekli dersler çıkaracağının gerekli olduğunu belirtmek istiyorum. Türkiye, 2023 yılı hedeflerine yol alırken sıklıkla ifade ettiğim gibi Mersin bu büyümenin, kalkınmaya dönük ivmenin tamamlayıcısı ve zenginleştiricisi büyük bir kenttir. 25 milyar dolar ile ülkemizin 2’inci büyük dış ticaret kenti olan Mersin,  Doğu Akdeniz ve ülkemizin en büyük 2’inci limanına sahip, tarımdan turizme, sanayiden hizmetler sektörüne kadar iddiasını açık şekilde ortaya koyan ve bu değerleriyle Türkiye’nin büyüklüğüne katkı koyan bir şehirdir. İlimizin, tüm kalkınma dinamikleriyle, kalkınmayı bir bütün olarak ele alması ve tüm kurumları bu hedefler doğrultusunda buluşturması hayati bir gereklilik olarak önümüzde durmaktadır” dedi.

Valimiz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu başarı öyküsünün temelinde ar-ge’ye ayrılacak fonları geliştirme, marka ve katma değere dayalı süreçte Üniversitelerden başlayan değerli bir çalışma göze çarpmaktadır. Teknopark da çok önemli bir kurum olarak bu noktada dikkat çekmektedir. 5’inci yılına girdiğim hizmet dönemimde Teknopark’ı devraldığımız noktadan bugün elde ettiği çok üstün bir pozisyon haline gelmesi için çalışmalar yaptık. İstihdam ve ona bağlı değerlerde ilk 5 sıra içindeki Teknopark için hedefimiz kendini geliştirirken kentiyle birlikte büyümesidir. Bilgiyi kullanacak olan tüm kurumların işbirliğini önemsiyoruz. Bugün aramızda olan Dünya Ticaret Merkezi Brüksel CEO’su Sayın Berner  gibi ulusal ve uluslararası iyi örneklerin ülkemizde uygulanabilir olmasını arzu ediyoruz.”

Valimiz “İnanıyorum ki bu birlikteliklerin çoğalması, katılımcıların ve katılıma dayalı paylaşımların artması, ülkemizin dünyanın ilk 10 büyük ülkesi ve ekonomisi olma hedefinde Mersin’i öncü iller arasına taşıyacaktır. Tüm katılımcılara teşekkür ediyor, çalıştayın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ise 2005 yılında kurulan Mersin Teknopark’ın 2010 yılında Valimizin, Yönetim Kurulu Başkanı olması ile taçlandığını ve büyüme konusunda ivme kazandığını aktardı. Durmaz, bu tarihten itibaren Teknopark’ın firma sayısının 63’e yükseldiğini belirterek, 350’yi aşkın çalışanı ve 150 milyon liralık cirosuyla bir büyüklüğün tanımı haline geldiğini sözlerine ekleyerek, “Valimize bu başarı öyküsüne verdiği destekten ötürü şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

Dünya Ticaret Merkezi Brüksel CEO’su Anders Berner ise çalıştaya katılmaktan ve ilk defa geldiği Mersin’de bulunmaktan mutlu olduğunu dile getirdi. Berner, “Bu güzel program ve gülen yüzler için herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. Kapanış konuşmalarında, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ile Mersin’e bir Dünya Ticaret Merkezi kurulması konusunda görüşmeler yaptığını vurgulayan Berner, bu projenin hayata geçmesi halinde tüm deneyimlerini ve bilgi birikimini paylaşmaktan mutluluk duyacağını dile getirdi.

18.06.2014 tarihinde gerçekleştirilen Mersin İnovasyon Merkezi Vizyon Belirleme ve Stratejik Plan Geliştirme Çalıştayı Kapanış Toplantısında konuşan Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Konuralp Sezgili, Mersin İnovasyon Merkezi’nin bölgeye başarılı bir örnek teşkil ettiğini, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın Mersin Teknopark’a gerekli desteği vermeye devam edeceğini ve bölgesel kalkınma için inovasyon stratejisinin önemini vurguladı.

Kapanış toplantısında Mersin İnovasyon Merkezi Vizyon Belirleme ve Stratejik Plan Geliştirme Çalıştayı'nı değerlendiren, stratejik planın kilit noktalarını özetleyen ve proje faaliyetlerini katılımcılar ile paylaşan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, projeye ve çalıştaya katkılarından dolayı ÇKA Genel Sekreter V. Sn. Konuralp Sezgili ve Dünya Ticaret Merkezi CEO’su Sn. Anders Berner’a teşekkür plaketlerini verdi. 

Sosyal Medya