Mersin - Girit Bilim ve Teknoloji Köprüsü Kuruldu

Mersin - Girit Bilim ve Teknoloji Köprüsü Kuruldu

15.07.2013
Mersin - Girit Bilim ve Teknoloji Köprüsü Kuruldu

İşbirliğinin ve refahın artırılması açısından bilimsel ve teknik araştırma alanında güçlü bir konuma sahip olan Mersin Teknopark, uluslararası inovasyon pazarında yeni iş ortaklığı süreçlerini değerlendirmek üzere Girit Bilim ve Teknoloji Parkı yöneticileri ile bir araya geldi.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Girit Bilim ve Teknoloji Parkı Yöneticisi George Papamichail ile her iki Teknoparkın çalışmalarını değerlendirirken; teknoloji pazarlarının organizasyonu, uzman rehberlik,  ülkeler arası teknoloji transferi, firmalar arası proje ortaklığı konularında görüşmeler yaptı.

Girit Bilim ve Teknoloji Parkı’nı ve FORTH Teknoloji Transfer Ofisini ziyaret eden, laboratuvarlar ve projeler hakkında bilgi alan Durmaz, farklı ülkelerdeki araştırmacılar arasındaki ilişkiler ağı ile Mersin Teknopark’ı bilimsel ve teknik araştırma alanında daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bilimsel araştırma ve teknolojik gelişme alanlarında uzun bir geleneğe ve somut başarılara sahip olan teknogirişim merkezleri ile işbirliği yapmanın önemini vurgulayarak, bu konuda farklı projeler ürettiklerinin ve Girit ile ortak projeler hazırlama konusunda prensipte anlaştıklarının da altını çizdi.

Girit Bilim, Teknoloji Parkı ve Temel Araştırma Laboratuvarları FORTH yapısı altında kurulmuş, 1983’den bu yana Yunanistan’ın araştırma merkezi olarak faaliyet göstermektedir. Üniversite ile iş birliği içinde olan teknopark STEP-C’ye her gün yüzlerce ziyaretçi geliyor. Birçok üniversite görevlisi FORTH Laboratuvarlarını kullanarak, araştırma projelerini yürütüyor. Altı farklı araştırma enstitüsü olarak hizmet veren FORTH yapısında, Elektronik Yapılar ve Lazer, Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji, Bilgisayar Bilimi, Uygulamalı ve Hesaplamalı Matematik, Akdeniz Araştırmaları, Kimya Mühendisliği, Biyomedikal Araştırmalar ve Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Enstitüleri yer almaktadır.

Sosyal Medya