Kalkınma Kurulu Toplantısın’da Üniversite-Sanayi İşbirliği Vurgusu

Kalkınma Kurulu Toplantısın’da Üniversite-Sanayi İşbirliği Vurgusu

07.02.2014
Kalkınma Kurulu Toplantısın’da Üniversite-Sanayi İşbirliği Vurgusu

2014 dönemine ilişkin vizyon toplantısı gerçekleştiren kalkınma kurlu paydaşları Mersin'de bir araya gelerek, 2014-2018 kalkınma planını değerlendirdi. Çukurova Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Toplantısı'na katılan Mersin Teknopark Mersin'de Teknoloji Geliştirme Bölge Planı'nı hazırlıklarına başladıklarını kaydetti.

Adana Ticaret Borsası (ATB) ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) Kalkınma Kurulu Başkanı Muammer Çalışkan, özel sektöre verilen desteklerde ileri teknoloji gerektiren, bölgede örnek olacak ve katma değeri yüksek yatırım gücü kriterlerinin esas alınması gerektiğini belirtti.

Açılış konuşmasını yapan Adana Ticaret Borsası Başkanı  Muammer Çalışkan, kalkınma ajanslarının ulusal ihtiyaçlar ve kalkınma amaçlı yerel örgütlerin taleplerini dikkate alarak ülkenin siyasi, idari, sosyal, ekonomik koşullarıyla dünya tecrübesi ve Avrupa Birliği perspektifini gözeten, ülkemize özgü kurulmuş bir model olduğunu söyleyerek, ajansların kuruluş amaçları hakkında bilgi verdi.

Açılış konuşmasının ardından Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak, Ajans 2013 yılı faaliyetleri ve 2014 yılı proje teklif çağrıları ile ilgili kurul üyelerini bilgilendirdi.

Mersin’de bilişim sektörünün tetikleyicisi olan Teknopark’ın hem Çukurova Bölgesine sağladığı katkıları hem de Çukurova Kalkınma Ajansı’nın Teknopark’ın amaçlarına hizmet ettiğine dair görüşlerini dile getiren Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Ar-Ge, tasarım ve inovasyona dayalı bir üretim yapılanmasının üniversite-sanayi işbirliğiyle ve üniversitelerde üretilen bilginin en kısa sürede teknolojiye dönüştürülmesiyle mümkün olduğunun altını çizdi.

Toplantı sonrası Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Zekeriya Şarbak Mersin Teknopark’ın Kalkınma Ajanslı destekli projelerini yerinde ziyaret etti. Mersin İnovasyon Merkezi ve Güneş Panelleri'ni ziyaret eden Şarbak, kalkınma ajansı destekli projelerin hayata geçtiğini görmekten mutluluk duyduklarını ve bu projelerin tüm bölge için örnek teşkil ettiğini vurguladı.

Sosyal Medya