İRAN SEMNAN BİLİM VE TEKNOLOJİ PARKI’INDAN MERSİN TEKNOPARK’A İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ

İRAN SEMNAN BİLİM VE TEKNOLOJİ PARKI’INDAN MERSİN TEKNOPARK’A İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ

22.11.2021
İRAN SEMNAN BİLİM VE TEKNOLOJİ PARKI’INDAN MERSİN TEKNOPARK’A İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ

Her iki Teknopark arasında Eylül 2021’de imzalanan iş birliği protokolünün ilk somut adımı olarak, İran Semnan Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı Mohsen Nazari, Uluslararası İlişkiler Ofisi Müdürü Reza Hodjati ile İhracat Geliştirme Ofisi Müdürü Mohammad Vaezian, Mersin Teknopark’a ziyaret gerçekleştirdi.
Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ve İran Semnan Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı Mohsen Nazari’nin başkanlığında iki grubun yetkilileri iş birliği maddeleri üzerinde değerlendirmelerde bulundu ve somut adımlar üzerinde anlaşmaya vardı.
Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Mersin Teknopark’ın işleyiş süreçlerinin yanı sıra, hedefler ve projeler hakkında bilgilendirmelerde bulundu.
Mersin Teknopark tarafından hazırlanan program kapsamında, Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Mersin Valisi Ali İhsan Su makamında ziyaret edildi ve iş birlikleri hakkında bilgi verildi. Ziyaretin ardından Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan heyeti makamında kabul etti. Gerçekleştirilen toplantıda, İran Teknopark olarak serbest bölgelerin yatırım avantajlarına sahip olduklarına değinen Hodjati, Türk firmalarını yatırıma ve sundukları avantajlardan yararlanmaya davet etti. Karşılıklı iş birliklerini artırarak birlikte teknoloji geliştirmek istediklerine de değinen Hodjati iki ülke arasındaki ticareti geliştirip artırmak istediklerini ifade etti.
Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ise, İran Semnan Teknopark ile Mersin Teknopark arasında yapılan anlaşmaya değinerek “Yapılan anlaşma çerçevesinde İran Mersin’de, biz de İran’da bir irtibat ofisi kuracağız. İran Semnan Teknopark firmaları Mersin üzerinden Türkiye’ye açılmak istiyor. Aynı zamanda İran’da yatırım yapacak Türk firmalarına çeşitli avantajlar da sunuyorlar. Örneğin orada yatırım yapmak isteyen firmalar ürünleri İran’a doğrudan satarak ihracat yapabilecek. Her iki teknopark karşılıklı birbirimizin temsilcisi olacağız” dedi. Ziyaretlerin sonlarına doğru Mersin Teknopark firmalarını ofislerinde ziyaret eden heyet firma temsilcilerinden Ar-Ge çalışmaları hakkında bilgi aldılar.
İşbirliğinin ikinci fiziki toplantısı Şubat 2022’de İran’da gerçekleşecek.

Sosyal Medya