(ÇKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları Açılışı Gerçekleşti

(ÇKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları Açılışı Gerçekleşti

12.01.2018
(ÇKA) 2018 Yılı Mali Destek Programları Açılışı Gerçekleşti

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA)  2018 Yılı Mali Destek Programları Açılışı Vali Ali İhsan Su’nun da katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Konferans Salonunda (AKİB) gerçekleşen törene Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V. Dr. Fatih Hasdemir, ÇKA Genel Sekreteri Lutfi Altunsu, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, kurum ve kuruluş yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri’nin yanı sıra Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ve Genel Müdür Yardımcısı katıldı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende konuşan Vali Ali İhsan Su, ÇKA’nın kurulduğu günden bugüne çok önemli işlere imza attığını, bölgemizin kalkınmasında ve gelişmesinde çok önemli işler yaptığını dile getirerek, kalkınma ajansının hem Adana hem Mersin için öncelikleri belirlediğini, bölgemizin daha hızlı kalkınabilmesi için yoğun çalışmalar gerçekleştirdiğini ve buna göre de mali destek programlarını açıkladığını söyledi.

 

2018 Yılı Mali Destek Programları çerçevesinde, bölgemizin ekonomik alanda hızla gelişmesi için dört ana başlık belirlendiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Vali Su, bunların içerisinde turizm, yenilikçilik, dezavantajlı grupların istihdama kazandırılması, inovasyon, rekabetin arttırılması gibi konuların bulunduğunu açıklayarak, ÇKA’nın, bugüne kadar çeşitli konular ve değişik başlıklar altında açtığı hibe programları ile 223 milyon liralık bir kaynağı girişimcilerimizin istifadesine sunduğunu, sağlanan bu kaynakla hayata geçirilen projelerin Çukurova’nın gelişimine ivme kattığını ifade etti.

 

Yatırımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarını ve başvuru koşullarını taşıyan tüm kesimleri yeni açılan hibe desteklerinden faydalanmak için projeler üretmeye davet eden Vali Ali İhsan Su, bu projelerin, rekabet gücü yüksek ürünler üretilmesine, daha fazla istihdam sağlanmasına ve böylelikle ilimizin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağına olan inancını dile getirdi.

 

Vali Ali İhsan Su sözlerini, açılan yeni hibe programının ilimiz, bölgemiz, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı gelişmelere vesile olmasını temenni ederek noktaladı.

 Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı V. Dr. Fatih Hasdemir ise kalkınma ajanslarının bulundukları bölgelerde çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini dile getirerek başladığı konuşmasında, kalkınma ajanslarının; bölgeler arasındaki gelişmişlik farklarını gidermek, bölgelerin gelişme potansiyellerini ortaya çıkarmak ve buralara kamunun desteğini sağlamak üzere kurulduğunu ve genel olarak bu görevlerini yerine getirdiklerine dikkat çekerek, ajansların önümüzdeki dönemde çok daha büyük desteklerle daha güzel hizmetler yapacaklarını söyledi.

 Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Lutfi Altunsu da yaptığı konuşmada, ÇKA’nın ülkemizde kurulan ilk ajanslardan biri olduğunu ifade ederek, 2008 yılından bugüne kadar farklı alanları içeren 23 Mali Destek Programı uygulandığını, proje teklif çağrısı yöntemiyle uygulanan mali destek programları kapsamında bölgeye 223 milyon TL tutarında kaynak tahsis edildiğini belirtti ve bugüne kadar 3239 proje başvurusunun alındığını bu projeler arasından başarılı bulunan 717 tanesiyle sözleşme imzalandığı bilgisini verdi.

 Konuşmaların akabinde, ÇKA Proje Uygulama Birim Başkanı Ahmet Rifat Duran tarafından yapılan teknik sunumun ardından düzenlenen kokteylle tören sona erdi.

Sosyal Medya