Ulusal İş Başında Eğitim Projesi Hayata Geçiyor…

Ulusal İş Başında Eğitim Projesi Hayata Geçiyor…

23.06.2015
Ulusal İş Başında Eğitim Projesi Hayata Geçiyor…

Kurulduğu yıldan bu yana çok sayıda ulusal ve uluslararası projeye ev sahipliği, ortaklık ve danışmanlık yapan Mersin Teknopark, “Avrupa’da İş Başında Eğitim Modelleri ve Eğiticilerin Eğitimi” projesi kapsamında proje ortakları ile Yunanistan’da bir araya geldi.

İşbirliğinin ve refahın artırılması açısından bilimsel ve teknik araştırma alanında güçlü bir konuma sahip olan Mersin Teknopark’ın yürütücüsü olduğu projeye Girit Bilim ve Teknoloji Parkı ev sahipliği yaptı.

Projenin ikinci uluslararası toplantısında, Avrupa’da iş başında eğitim modellerinin araştırılmasına yönelik izleme ve uygulama ziyaretleri gerçekleştirilirken,  üniversitelerde ve teknopark firmalarında iş başında eğitime yönelik eğitici eğitimlerinin raporlandırılmasına yönelik konular görüşüldü. 6 farklı ülkede akademisyen, sanayici, işbaşı eğitimi almış/almamış öğrenciler üzerinde uygulanan, iş başında eğitim modellerinin yararlanıcılar üzerindeki etkilerini ölçmeye yönelik yapılan anket sonuçları değerlendirildi. Bir önceki toplantıda alınan kararlar gözden geçirilirken anket çıktılarına göre eğitim modelinin şekillenmesi ve “Ulusal İş Başında Eğitim Modeli” çıktısına dönüştürülmesine başlandı.

Toplantı sonrası Girit Bilim ve Teknoloji Parkı ve FORTH Teknoloji Transfer Ofisini ziyaret eden proje ortakları, ICT ve lazer laboratuarlarını gezerek projeler hakkında bilgi aldı. Proje kapsamında bir araya gelen Teknopark Yöneticileri fikir ve deneyim paylaşımında bulundu.

Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan proje kapsamında farklı ülkelerdeki araştırmacılar arasındaki ilişkiler ağını arttırarak Mersin Teknopark’ı bilimsel ve teknik araştırma alanında daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini belirten Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Girit Bilim ve Teknoloji Parkı Üst Yöneticisi Artemis Saitakis ve proje ortakları ile teknoloji pazarlarının organizasyonu, ülkeler arası teknoloji transferi, firmalar arası proje ortaklığı konularında da görüşmeler yaptı.

Teknoparklar ve ülkeler arasındaki bilgi transferinin sürekli ve hızlı bir şekilde sağlanmasında önemli rol oynayan proje toplantısı üç gün boyunca devam etti. Başarılı geçen toplantı sonrası ortaklar, proje raporlarını tamamlamak üzere ayrıldı.

Sosyal Medya