MERSİN TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI EĞİTİM’DE İŞBİRLİĞİ (İNTÖRN MÜHENDİSLİK) PROTOKOLÜ…

MERSİN TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI EĞİTİM’DE İŞBİRLİĞİ (İNTÖRN MÜHENDİSLİK) PROTOKOLÜ…

13.12.2016
MERSİN TEKNOPARK’TAN UYGULAMALI EĞİTİM’DE İŞBİRLİĞİ (İNTÖRN MÜHENDİSLİK) PROTOKOLÜ…

Mersin Teknopark ile Toros Üniversitesi arasında gerçekleştirilen ‘Uygulamalı Eğitim’de İşbirliği (İntörn Mühendislik) Protokolü’ Vali Özdemir Çakacak’ın da katıldığı törenle imzalandı.

Sahil Valilik Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen İmza Töreni’nde konuşan Vali Çakacak, Teknopark’ın ilimizde Ar-Ge ve inovasyon temelli projelerin üretilmesinde önemli fonksiyonlar yerine getirdiğini ve Mersin’de yenilikçiliğin gelişiminde büyük pay sahibi olduğunu ifade etti. Toros Üniversitesinin de ilimizdeki 3 güzide üniversiteden biri olduğunu belirten Vali Özdemir Çakacak, üniversitenin geleceğimizin teminatı gençlerimizin çağın koşullarına uygun eğitim almaları konusunda üzerine düşen görevi büyük bir başarı ile yerine getirdiğini kaydetti.

Vali Çakacak: “Türkiye’de Bir İlki Daha Gerçekleştiriyoruz”

Konuşmasının devamında, 2013 yılında Toros Üniversitesi öğrencilerinin Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalarda çalışarak tecrübe kazanmasına olanak sağlayan bir işbirliği protokolü imzalandığını ve bu çerçevede hem öğrenciler açısından hem de üniversite ve teknopark açısından önemli kazanımlar sağlandığını hatırlatan Vali Çakacak, “Bugün imzalanacak olan protokolle birlikte Teknopark ve Toros Üniversitesi arasında 2013 yılında başlayan işbirliği daha da önemli noktalara taşınacaktır. Öğrencilerimizin okulun son dönemini Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmalarda uygulamalı eğitim görerek tamamlayacaklardır. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan bu uygulama ile üniversitemiz, teknoparkımız ve öğrencilerimiz çok önemli kazanımlar elde edecekler. Özellikle öğrencilerimiz Ar-Ge ve inovasyon temelinde üretim yapan firmalarda işbaşında eğitim alarak iş hayatını tanıyacak, bu sayede öğrencilerimizin kendilerine olan güvenleri artacak ve gençlerimiz geleceğe dönük kariyer planlarını bu doğrultuda çizeceklerdir” diye konuştu.

Vali Çakacak: “Böylesine Projelerle Hedeflerimize Yürüyerek Değil, Koşarak Ulaşacağız”

Sözlerini Ar-ge ve inovasyonun ülkemizin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında büyük önem taşıdığının altını çizerek sürdüren Vali Çakacak, bu bağlamda Mersin Teknopark’ın 2015 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde değerlendirmeye alınan 39 teknopark arasında 6’ncı sıraya yerleşerek kendini ispat ettiğini dile getirerek, “Mersin Teknopark, Türkiye’deki teknoparklar arasında temayüz etmiş bir teknoparktır. İl olarak da üniversite-sanayi işbirliği konusunda çok zengin bir altyapımız var. Onun için üniversite-sanayi işbirliğini çok önemsiyoruz. Böylesine projelerle hedeflerimize yürüyerek değil, koşarak ulaşacağız” dedi.

Konuşmasının sonunda söz konusu işbirliğinin hem ilimizde hem de ülkemizde Ar-Ge ve inovasyona dayalı teknolojik üretime büyük katkı sağlayacağını ifade eden Vali Özdemir Çakacak, bu tür projelerin her zaman destekçisi olmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Protokol İmza Töreni, Mersin Teknopark ve Toros Üniversitesi arasında kurulacak olan işbirliğinin esaslarını düzenleyen protokolün Toros Üniversitesi Rektörü Yüksel Özdemir ve Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz tarafından imzalanmasıyla sona erdi.

Sosyal Medya