Mersin Teknopark’tan Bir Eğitim Atağı Daha…

Mersin Teknopark’tan Bir Eğitim Atağı Daha…

14.07.2014
Mersin Teknopark’tan Bir Eğitim Atağı Daha…

Mersin Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yöneticileri Mersin Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren firmaların bilişim sektöründe çalışacak nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere, Mersin Teknopark tarafından düzenlenen toplantıda bir araya geldi.

 

Kurum yetkilileri, Bilişim sektöründe var olan personel ihtiyacının kişisel gelişim eğitimleriyle de desteklenen bir eğitim sürecinden geçirilmesi, firma ile çalışan arasında bir bağ yaratılması, işe alım süreci ve sonrasında  İşKur’un maliyet düşürücü programlarından yararlanılması sağlanması hususlarını görüştü.


Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkınma Vakfı Başkanı İbrahim Kiper, Mersin Teknopark’a büyük önem verdiklerini, bölge içindeki firmaların her geçen gün çoğaldığını ve Mersin’e değer kattığını belirtti. Kiper  “Mersin Teknopark sadece 5 sene içinde firma sayısını 7’den 63’e yükseltmiş ve bölgede elde ettiği satış ve ihracat rakamları ile hızla büyüdüğünü kanıtlamıştır. Bu rakamın bir 5 yıl sonra 500 gibi rakamlara ulaşması hedeflenmektedir. Bunun için yeni binalar ve ar-ge alanları yaratmaktayız. Bölgenin büyümesi ile işgücü ihtiyacı her geçen gün artmaktadır” dedi . Bu nedenle bölgenin işgücü ihtiyacının karşılanması amacıyla İŞKUR ile işbirliği yaparak nitelikli eğitimler düzenlenebileceğini belirtti.


Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Mersin Teknopark'ın birlikte çalışma ve öğrenme hedefi doğrultusunda, Teknopark firmaları başta olmak üzere Mersin'in nitelikli  beşeri sermayeye ulaşması için  öncelikle bölge bünyesinde bir ihtiyaç analizi yapılmasının önemli olduğunu, ihtiyaç analizi doğrultusunda çözüm odaklı programlarla ve iki güçlü kurumun desteği ile sektördeki nitelikli personel ihtiyacını karşılanması yönünde çalışmalar yapılabileceğini, ve 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında katma değerli üretime ulaşılacağını ifade etti.


Mersin İŞKUR Müdürü Mustafa Kutlu da kurum olarak hizmetleri olabildiğince işveren odaklı olarak sunduklarını, kurumun maliyeti düşürücü programlarından işbaşı eğitim programı, UMEM gibi programların istihdam yarattığını, personelin nitelikli gelişmesini sağlayacak programları teknopark bünyesinde var olan firmalara sunacaklarını belirtti. Bu amaçla Mersin Teknopark firmalarına İşKur’un imkanlarını tanıtmak ve Mersin Teknopark firmalarının eleman ihtiyacına yönelik bir profil çıkartmak için her türlü yardıma açık olduklarını dile getirdi.

 

Sosyal Medya