MERSİN TEKNOPARK ZİRVE'DE…

MERSİN TEKNOPARK ZİRVE'DE…

09.10.2015
MERSİN TEKNOPARK ZİRVE'DE…

Mersin Teknopark, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından organize edilen 3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’de yerini alırken, etkinliğe damgasını vurdu. Mersin Teknopark, Zirve’ye doğru ilerleyerek Kategorisinde 2. Sırada yerini aldı. 2014 yılı Endeks sonuçlarına göre Türkiye'de 46'sı faal olmak üzere 61 Teknopark arasında 6. Sıraya yükseldi. 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Zirve’de Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık tarafından 2014 Teknoloji Bölgeleri Performans Endeksi sonuçları açıklandı. Konuşmaları sırasında Türkiye’deki Teknoparkların performanslarına ilişkin bilgiler veren Sayın Işık, son 10 yılda yenilik hareketlerini tetikleyen ve küreselleşme yolunda emin adımlarla ilerleyen Teknoparkların teknoloji üssü olarak değerlendirildiğini ve 2023 hedeflerine ulaşmada katma değerli Ar-Ge projeleri ile ihracat oranlarını arttırdıklarını belirtti. Sözlerine "Türkiye'de duygusallığın getirdiği projeye aşık olma gibi bir yanlışımız var. Projemize aşık oluyoruz, projemizle biz de ölüyoruz. Halbuki artık pazar odaklı ve ticari pazarı olan alanlara daha fazla yoğunlaşmalıyız" diyerek sonra veren Işık, Anadoludaki Teknoparkların yakaladığı başarıya vurgu yaparak, girişimcilere ve firmalara tavsiyelerde bulundu.

Mersin Teknopark adına 2.'lik ödülünü Yönetim Kurulunda Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi adına yer alan Sayın Hasan Tufan Ballı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık'ın elinden aldı. Ballı, Mersin Teknopark Yönetimi olarak güçlü bir yapıda olmanın, tecrübeli idari yapılanmanın, özverili ve gayretli çalışmanın, karşılığını almaktan duyduğu mutluluğu dile getirirken, tüm teknoparkları ülkemizin rekabet gücüne yaptığı katkıdan dolayı tebrik etti.

Kurulduğu günden beri bünyesinde yer alan firmaların büyüterek uluslararasılaşması, iş birlikleri kurarak stratejik proje ortaklıkları gerçekleştirmeyi ilke edinen Mersin Teknopark, en başarılı isimler arasında zirveye doğru yükselirken 150 Milyon TL’ye ulaşan cirosu ile kent ve ülke ekonomisine katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri kazandırmaya devam ediyor.

3. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde başarıyla dönmenin gurur verici olduğuna değinen Mersin Teknopark Genel Müdürü Durmaz, “Genel Endeks kategorisinde 6. olmamız ve kendi kategorimizde 2. Olarak ödül almamız büyük bir başarı. Bu yılda birçok teknoparkı geride bırakarak ilk sıralarda yerimizi aldık. Mersin Teknopark mevcut 62 firması, 500 çalışanı, tamamlanan 216, devam eden 108 projesi ile Mersin’de sanayi sektöründeki ileri teknoloji odaklı, katma değerli yenilikçi girişimlerin artmasını sağlamaya devam ediyor. Bu başarıda payı olan Başta Mersin Valimiz, Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Özdemir Çakacak olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyelerimize, firmalarımıza, çalışanlarımıza ve mesai arkadaşlarımıza bu başarıya ulaşmadaki çabaları, destek ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. " diyerek sözlerine son verdi. 

Türkiye’nin tüm teknoparklarının katıldığı Zirve’de stantları ziyaret eden Işık, Mersin Teknopark standında yer alan firmalar ve ürünleri hakkında bilgi aldı ve tavsiyelerde bulundu.

Sosyal Medya