MERSİN TEKNOPARK YÖNETİM KURULU, İÇEL TV CANLI YAYINDA…

MERSİN TEKNOPARK YÖNETİM KURULU, İÇEL TV CANLI YAYINDA…

17.02.2017
MERSİN TEKNOPARK YÖNETİM KURULU, İÇEL TV CANLI YAYINDA…

Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,  Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tufan Ballı ve Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, 15 Şubat  Çarşamba günü saat 18.00'de İçel  TV’nin canlı yayın konuğu oldu.

İbrahim Öngünün sunumuyla canlı olarak yayınlanan ‘Hayalimdeki Vergi’ programına konuk olan Mersin Teknopark Yönetim Kurulu, Mersin Teknopark’ın kurulma tarihi ve kurulduğu günden bu yana hayata geçirilen projeler, planlanan hedefler ve Teknopark'ta yer almanın avantajlarından bahsederek, teknoparkların işleyiş sistemleri hakkında bilgi verdi.

İbrahim Öngü’nün sorularını yanıtlayan Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, “Teknoparkın verdiği hizmetlerin genel anlamda hala iyi bilinmediğini ve farkında olunmadığını düşünüyoruz.” dedi. Teknoparkların ilk hayata geçirilme yıllarından bahseden Çamsarı, “Yapılan yayın ve çalışmaların pratiğe dönüştürülürken eksiklik hissedildi. İlk Amerika’da hissedildi bu eksiklik ve Amerika’da kuruldu.  Türkiye’de ise ODTÜ’nün 1987 yılında kendi Teknokentini kurmasıyla Türkiye’de başlamış oldu.  2006 yılında kurulan Mersin Teknopark kurulması ile hızlı bir gelişim süreci oldu. Mersin Teknopark olarak artış ivmesi ve gelişim ivmesi olarak çok şanslıyız. 10 yıl içinde olabilecek en iyi Teknopark olarak, Türkiye’de 51 aktif Teknokentler arasında 6. olmamız da zaten Mersin Teknoparkın kendini geliştirmesi açısından takdir edilir düzeydedir.” dedi.

Gücünü kentin dinamikleri arasında yer alan Yönetim Kurulu’ndan alan Mersin Teknopark'ın diğer teknoparkların kuruluş yapısı açısından çok farklı bir sistemle çalıştığını ifade eden Mersin Teknopark Genel Müdür Özgür Durmaz, Teknoparkların işleyişleri hakkında bilgi vererek, Mersin Teknopark’ın vergisel desteklerinden bahsetti. İbrahim Öngü’nün sorularına yanıt veren Durmaz, sözlerine Mersin Teknopark’ın ulusal ve uluslararası platformda güçlü bir iletişim ağına sahip olduğunu belirterek, “ Ar-Ge fikrine sahip olan girişimcilere, şirket sahiplerine ya da sadece fikri olan öğrencilere;  proje danışmanlığı, finansal danışmanlık, hukuki danışmanlık, mali danışmanlık, eğitim, mentörlük hizmetleri, proje yönetimi gibi konularında yardımcı olacak hizmetler vermektedir.” dedi.  Ar-Ge, İnovasyon ve Girişimcilik faaliyetlerinin Mersin Teknopark’ın yaptığı çalışmalar ile Bölgeye ve Türkiye’ye katma değer sağladığını ifade eden Durmaz, ayrıca Mersin Teknopark’ın istihdama katkı sağladıklarını belirterek sözlerine son verdi. 

Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tufan Ballı ise, bir iş adamı olarak sanayide üretim yapan bir sanayicinin Ar-Ge ve inovasyonla büyüyeceğini ve bu konuda teknoparklara mutlaka ihtiyaç olduğunu belirterek, teknoparkların farkındalığını artırmak ve imkanlarından yararlanılmasını sağlamak üzere  Mersin Teknopark ile işbirliği içinde olduklarını belirtti.

Sosyal Medya