MERSİN TEKNOPARK TTO PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ…

MERSİN TEKNOPARK TTO PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ…

07.12.2016
MERSİN TEKNOPARK TTO PROTOKOLÜ İMZA TÖRENİ…

Mersin Teknopark ile Mersin Üniversitesi (MEÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) arasında gerçekleştirilen ‘İşbirliği Protokolü’ Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Mersin Valisi sayın  Özdemir Çakacak’ın da katıldığı törenle imzalandı.

Mersin Teknopark Toplantı Salonu’nda düzenlenen imza törenine Sayın  Vali Özdemir Çakacak ile birlikte Mersin Üniversitesi Rektörü Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı  Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Arslan, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurum ve İşletici Ticaret A.Ş. (Mersin Teknopark) Genel Müdürü Özgür Durmaz ve modül koordinatörleri katıldı.

Vali Çakacak: “Mersin Teknopark Ortaya Koyduğu Başarılı Çalışmalarla Kendini İspatlamıştır”

Protokol İmza Töreninde bir konuşma yapan Vali Özdemir Çakacak; araştırma geliştirme ve inovasyon faaliyetlerine ev sahipliği yapan Teknopark ile bilgiyi üreten ve öğreten Mersin Üniversitesi’nin işbirliği içerisinde 298 büyük ölçekli ileri teknoloji projeyi tamamlayan, 159 proje üzerinde de çalışmalarını sürdüren Mersin Teknopark’ın ortaya koyduğu başarılı çalışmalarla kendisini ispatladığını belirtti. Bunun en güzel örneğini ise Türkiye’de faaliyet gösteren 51 Teknopark içerisinde 2015 Yılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi’nde değerlendirmeye alınan 39 Teknopark arasında 6’ncı sıraya yerleşerek gösterdiğinin altını çizen Vali Özdemir Çakacak, duyduğu memnuniyeti ifade ederken, Mersin Teknoparkın bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkesi tebrik etti.

Vali Çakacak, 2013 yılında MEÜ bünyesinde kurulan ve 2015 yılından beri “TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Arttırılmasına Yönelik Destek Programı” projesini hayata geçiren Mersin Teknoloji Transfer Ofisi’nin (TTO) de aynı şekilde Mersin, Toros ve Çağ Üniversitelerinin işbirliği ve TÜBİTAK’ın desteği ile üniversite-sanayi işbirliğini sağlamak ve daha ileri noktalara taşımak amacıyla yürüttüğü çalışmaların başarıyla sürdüğünü de sözlerine ekledi.

Konuşmasının devamında Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Uygulama Yönetmeliği çerçevesinde, Teknopark çatısı altında ‘Teknoloji Transfer Ofisi’ kurulması zorunluluğu getirildiğini dile getiren Vali Özdemir Çakacak, MEÜ bünyesinde başarılı çalışmalara imza atan bir Teknoloji Transfer Ofisi’nin bulunması nedeniyle, yeni bir ofis kurulması yerine bugün imzalanacak protokol ile Teknoloji Transfer Ofisi’nin iki kurum arasında bir bağ oluşturmasını ve bu sayede daha başarılı çalışmalara imza atılmasını amaçladıklarını ifade etti

MEÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ise Mersin Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin Mersin Üniversitesi için önemine değinerek; “Teknoloji Transfer Merkezi Üniversitemizin sağ kolu ise Mersin Teknopark da sol koludur. Bu protokol sayesinde ortaya çıkan fikirlerin ticarileştirilmesi, fikir olmaktan çıkarak sanayi işbirliği ile üretiminin sağlanarak hayata geçirilmesi süreci daha da hızlı bir şekilde işleyecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Teknopark ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin işbirliği çalışmalarının esaslarını düzenlemek amacıyla hazırlanan Protokol, MEÜ Rektörü Prof. Dr. Çamsarı ile Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz tarafından imzalandı.

Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Vali Özdemir Çakacak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Yönetim Kurulu Üyesi Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTSOB) Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tufan Ballı, Yönetim Kurulu Üyesi Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Hıdır Karadağ, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Ruhi Koçak katıldı.

Toplantıda 2015 Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi sonuçları, Teknopark yeni yapılanma alanları ve İş Heyeti planlaması gibi gündem maddeleri görüşüldü.

Sosyal Medya