MERSİN TEKNOPARK II. KKTC KOBİ ZİRVESİNDE…

MERSİN TEKNOPARK II. KKTC KOBİ ZİRVESİNDE…

15.05.2017
MERSİN TEKNOPARK II. KKTC KOBİ ZİRVESİNDE…

Mersin Teknopark ve bünyesinde yer alan firmalar KKTC’de düzenlenen II. KKTC KOBİ Zirvesi’ne katılım sağladı.

Golden Tulip Otel’de başlayan ve Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Küçük ve Orta Boy İşletmeler Geliştirme Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi’nce gerçekleştirilen zirveye; Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KOBİGEM Direktörü Ebru K. Sertoğlu, KKTC Merkez Bankası Başkanı Mehmet Emin Özcan, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Özgür DURMAZ ve bünyesinde faaliyet gösteren firma yetkilileri katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan zirve, açılış konuşmalarıyla devam etti. KOBİGEM Direktörü Ebru Kaptan Sertoğlu, KKTC Merkez Bankası Başkanı Mehmet Emin Özcan, TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun konuşma yaptı.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kobiciliğin ülke ekonomisi için önemine işaret ederek, bütün yatırım ve yatırımcıların ülke ekonomisine önemli katkılar yaptığını kaydetti.
Bakan Ataoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’yla, ülkenin gelişmesi ve kalkınması yönünde Karpaz, Yeşilırmak, Güzelyut ve Lefke’de birer çalıştay yapacaklarını belirterek, ülke ekonomisinin kalkınması için bu tür işbirliklerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

TC Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Hasan Ali Çelik de, ikincisi gerçekleştirilecek zirvenin KKTC’ye hayırlar getirmesini temenni ederek, TC’de bu alanda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

TC’nin her alanda olduğu, gibi bu alanda da KKTC’ye verebileceği desteği sonuna kadar vermeye hazır olduğunu ifade eden Çelik, kobicilik hizmetleri için finansman kadar, araştırma ve geliştirmenin de önemli olduğunu vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, zirvenin hayırlı olmasını temenni ederek, konuşmasına geçmişin kısa bir değerlendirmesini yaparak, etkinliğe katılanlara teşekkür etti.
Zirvenin 2. günü çalıştay ile devam etti.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Ülkelerin gücünün sahip oldukları teknoloji ve know-how'dan kaynaklandığını, güçler birlikteliğinin hayati önem taşıdığını, ülkeler arasında teknoloji transferi gerçekleştirilerek firmalar arasında ileri teknoloji odaklı işbirlikleri ve sinerji oluştuğunu ifade etti. Sözlerine devam eden Durmaz, KKTC ve Türkiye arasında bu tür etkinliklerin önem teşkil ettiğini, Mersin Teknopark ve firmalarının mentorlüğünde her zaman KKTC’de yer alan kurum ve kuruluşlara destek olacaklarını, elde ettikleri bilgi birikimini dünyanın her noktasına aktardıklarını ve bu aktarımlar için Mersin Teknopark'ın davet edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirtti.

Etkinlik, Zirve’ye sponsor olan kurum ve kuruluşlara plaket verilerek sona erdi. Etkinlik sonuç raporu 7 Haziran 2017'de tüm katılımcılara sunulacak sertifikalar ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN tarafından açıklanacaktır.

Sosyal Medya