Mersin Teknopark, İçel TV Programının Konuğu…

Mersin Teknopark, İçel TV Programının Konuğu…

18.01.2017
Mersin Teknopark, İçel TV Programının Konuğu…

Mersin Teknopark, Mersin yerli kanalı İçel TV programına katılım sağlayarak İbrahim Öngü’nün Canlı yayın konuğu oldu.

Programa, Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Tufan Ballı, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ve Mersin Teknopark Mali Müşaviri Ersin Gökgün katılım sağlayarak, ‘Hayalimdeki Vergi’ konulu programda Teknopark'ta yer almanın avantajlarından bahsetti.

Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Dünya’da ve Türkiye’de teknopark kavramlarının farklı olduğunu fakat aynı sonuç için faaliyet gösterdiğine değinerek,  Teknopark kavramının Kent-Üniversite-Sanayi işbirliği çerçevesinde bilginin, sermayenin ve işgücünün birleştirilerek teknoloji kökenli ileri teknoloji tabanlı faaliyetlerin yürütüldüğü araştırma merkezleri olduğunu belirtti. Konuşmasına devam eden Durmaz, “Dünya’da 1950 yıllardan Silikon Vadisinde başlayan teknoparkların tarihi Türkiye’de 1980’li yıllarda önemi kavranarak 2001 yılından itibaren ile süreç yasal olarak başlamış olup, Mersin’de 2005 yılında Bakanlık kurulu kararı ile kurularak 2006 yılında faaliyetine başlamıştır.” Dedi.

Sözlerine devam eden Durmaz, Mersin Teknopark’ın bölgesel, ulusal ve uluslararası arenada başarılı işler yürüttüğünü, bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yapan firmaların yıldan yıla doğrusal olarak arttığı, girişimcilerin devlet teşvikleri kullanarak büyüme gösterdiklerini belirtti. Mersin Teknopark’ın kurucu ortakları itibari ile Mersin’in dinamiklerinden oluştuğunu ifade ederek, Mersin Teknopark’ın gücünün yönetimden aldığını belirtti. Girişimcilik faaliyetleri konusunda bir çok hizmet sunduklarını söyleyen Durmaz, “firmalara; finansal danışmanlık, hukuki danışmanlık, mali danışmanlık, eğitim, mentörlük hizmetleri, proje yazma danışmanlığı gibi hizmetler vermektedir.” dedi.  Teknopark’ta yer almak isteyenlerin yapması gereken işlemlerden bahseden Durmaz, 2015 yılı verilerine göre, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan endekste 51 Teknopark'ın 39'u değerlendirmeye alındığını, Mersin Teknopark’ın tüm teknoparklar arasında 6. sırada yer aldığını belirterek girişimcilik ve inovasyon konusunda bölgeye ve Türkiye’ye katma değer sağladıklarını ifade etti.

Programda İbrahim Öngü’nün sorularına yanıtlayan Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tufan Ballı, Sanayinin kalbinde biri olarak Mersin Teknopark’ın yaptığı faaliyetlerden bahsederek sanayi olarak teknoparklara ihtiyaç olduğunu belirterek, sanayicilerin artık Mersin Teknopark konusunda bilinçlendiğini belirtti.

Mersin Teknopark Mali Müşaviri Ersin Gökgün ise, mevzuatta yer alan teşvik ve desteklerden bahsederek sunulan hizmetler hakkında ayrıntılı bilgi vererek sözlerine son verdi.

Sosyal Medya