MERSİN TEKNOPARK GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR DURMAZ “GİRİŞİMCİ TÜRKİYE” PROGRAMINA KONUK OLDU.

MERSİN TEKNOPARK GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR DURMAZ “GİRİŞİMCİ TÜRKİYE” PROGRAMINA KONUK OLDU.

01.01.2017
MERSİN TEKNOPARK GENEL MÜDÜRÜ ÖZGÜR DURMAZ “GİRİŞİMCİ TÜRKİYE” PROGRAMINA KONUK OLDU.

Yapımcılığını Kenan Bölükbaş'ın üstlendiği, TRT Radyo 1'de canlı yayınlanan Girişimci Türkiye programına Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz konuşmacı olarak konuk oldu. Programda, girişimcilere verilen destekler, Türkiye'de girişimciliğin mevcut durumu ve dünya genelinde girişimciliğin nasıl işlediği konuşularak keyifli bir yayın gerçekleştirildi.

Türkiye’de ve Dünya’da gelişen bir ekonomi yaratmak için en önemli koşulunun ileri teknolojili ürünler üreterek, katma değeri yüksek inovatif çalışmalar yapmaktan geçtiğini belirten Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz,  2000’li yıllardaki Türkiye’deki girişimcilik oranı ile günümüzdeki Girişimcilik oranı arasında büyük farklar olduğu belirtti. Türkiye’nin girişimcilik konusunda inanılmaz yol katettiğini belirten Durmaz, Teknoparkların girişimcilik, yaratıcı düşünme ve inovatif gelişim açısında cazibe merkezleri olduğunu ifade etti.

Girişimcilik faaliyetlerinin  Türkiye’de doğru yapılanması ile katma değer yaratan ürünlerin artması arasında doğrusal bir bağlantı olduğunu belirten Durmaz, “Mersin Teknopark, katma değeri yüksek teknolojiden beslenerek Ar-Ge projeleri üreten girişimcilere destek veren bir yapı taşıdır. Mersin Teknopark kuruluşundan itibaren girişimcilik faaliyetleri konusunda firmalara; finansal danışmanlık, hukuki danışmanlık, mali danışmanlık, eğitim, mentörlük hizmetleri, proje danışmanlığı gibi hizmetlerin yanında teknik destek vermektedir. Bundan sonraki süreçlerde de fikri olan, fikrini katma değere dönüştürmeye çalışan kişilere, firmalara da destek olmaya ve katkı sağlamaya devam edeceğiz. Her ölçekteki firmayı Mersin Teknopark'ta ekosisteme katılmak üzere bekliyoruz” Dedi.

Sözlerine devam eden Durmaz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2015 yılı verilerine dayanılarak hazırlanan endekse göre 51 Teknopark'ın 39'u değerlendirmeye alındığını, Mersin Teknopark’ın tüm teknoparklar arasında 6. sırada yer aldığını belirterek girişimcilik ve inovasyon konusunda bölgeye ve Türkiye’ye katma değer sağladıklarını ifade etti. Mersin Teknopark faaliyetlerinden bahseden Durmaz, sektör odaklı çalışmaları ve Mersin’in teknoloji, bilişim alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak için Ar-Ge çalışmalarını devam ettirdiklerini ifade ederek sözlerine son verdi.

Sosyal Medya