Mersin Teknopark “EUREKA 2013 Kore Günleri”nde Teknoloji Devleri ile Buluştu.

Mersin Teknopark “EUREKA 2013 Kore Günleri”nde Teknoloji Devleri ile Buluştu.

29.05.2013
Mersin Teknopark “EUREKA 2013 Kore Günleri”nde Teknoloji Devleri ile Buluştu.

Mersin Teknopark Yönetimi ve Firma yetkilileri, TÜBİTAK tarafından organize edilen, 50'nin üzerinde Güney Koreli, 60'a yakın Avrupalı ve 100'e yakın Türk firma ve araştırma merkezlerinin bir araya geldiği organizasyonda yer aldı.

2011 yılından bu yana, yılda bir kez olmak üzere Ministry of Knowledge Economy (MKE) ve Korea Institute for Advancement Technology (KIAT) tarafından düzenlenen “Kore EUREKA” günü, Türk ve Avrupalı firma ve araştırmacılarla işbirliğinin artırılması amacıyla Türkiye EUREKA Dönem Başkanlığı ev sahipliğinde, bu yıl İstanbul’da gerçekleştirildi.

Pazar odaklı, kısa sürede ticarileşebilecek ürün ve süreçlerin geliştirilmesine yönelik Ar-Ge projelerinin desteklendiği uluslararası işbirliği platformu EUREKA Programını yakından takip eden Mersin Teknopark yönetimi ve firma yöneticileri, Koreli kuruluşlarla bir araya gelerek, Türkiye-Kore işbirliği süreçleri hakkında bilgilendirildi.

Mersin Teknopark firmaları “EUREKA 2013 Kore Günleri” kapsamında Koreli kuruluşlarla birebir görüşmelerde bulunma, proje fikirlerine ilişkin sunum ve posterlerle proje pazarı oturumlarına katılabilme fırsatı elde etti.

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak,  teknoloji ihraç eden bütün ülkelerde işin merkezinde özel sektörün özellikle de Ar-Ge odaklı başlangıç firmalarının yer aldığını söyledi.

Mersin’de teknoloji geliştirme bölgesi olarak faaliyet veren Mersin Teknopark özellikle Ar-Ge odaklı teknoloji ihracatı konusunda Mersin ve Türkiye’de büyük rol oynamaktadır.

Güney Kore Teknoloji Geliştirme Enstitüsü (KIAT) Başkanı Dr. Yong-Geun Kim’de Güney Kore'nin EUREKA ağına Avrupa dışından dahil ilk ülke olduğunu, bu başarının tesadüfi olmadığını dile getirerek, Güney Kore'nin Ar-Ge ve yenilik alanlarındaki hızlı yükselişinin altını çizdi.

Sosyal Medya