Türkiye'de Bir İlk: Mersin Teknoparkta UMEM Eğitimleri Başladı.

Türkiye'de Bir İlk: Mersin Teknoparkta UMEM Eğitimleri Başladı.

03.05.2013
Türkiye'de Bir İlk: Mersin Teknoparkta UMEM Eğitimleri Başladı.

İş-Kur Teknopark Şubesi olarak hizmet sunan Mersin Teknopark, 7 Mart 2013 tarihinde imzalanan İş-Kur İşbirliği Protokolü ile, Uzmanlaşmış Meslek Edindirme (UMEM) Projesi kapsamında, Bilişim sektörüne nitelikli eleman istihdamına katma değer sağlamak amacıyla Mersin Teknoparkta “Veri Tabanı Operatörlüğü” ve “Yazılım” kursu eğitimleri başladı.

Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında yer alması, 2023 yılı Stratejik Hedefler doğrultusunda yıllık ihracatın 500 Milyar Dolara ulaştırılması, işletmelerin daha rekabetçi ve dinamik bir yapıya kavuşturulması, bilişim tabanlı ileri teknoloji ürünleri geliştirerek ulusal ve uluslar arası pazarlarda söz sahibi olması için şirketlerin Ar-Ge çalışmalarına önem vermeleri ve sürekli olarak kendilerini yenilemesi gerekmektedir.

63 firması, 300’ü aşkın personeli, 250’nin üzerinde mühendis kadrosu ve % 100 doluluk oranıyla Mersin’in beyni konumuna gelen Mersin Teknopark, sürdürülebilir istihdama katkı sağlamak amacıyla yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etmektedir. Gerek çalışana gerekse işverene son derece önemli avantajlar sağlayan UMEM projesi ile teorik ve pratik eğitimlerin ardından işbaşı eğitimle işgücü piyasasının ihtiyacı olan kalifiye ve üretime hazır elemanlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Türkiye’de ekonomik ve sosyal sorunların temel kaynaklarından biri olan işsizliğe çözüm üretmek ve nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla düzenlenen Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi, Mersin Teknopark ve İş-kur’un yarattığı sinerji ile istihdama büyük katkılar sağlayacaktır.

Sosyal Medya