MERSİN TİM-TEB Girişim Evi İşbirliği Sözleşmesi Törenle İmzalandı.

MERSİN TİM-TEB Girişim Evi İşbirliği Sözleşmesi Törenle İmzalandı.

16.02.2016lı
MERSİN TİM-TEB Girişim Evi İşbirliği Sözleşmesi Törenle İmzalandı.

Mersin’de yenilikçiliğin, girişimciliğin ve katma değerli üretimin desteklenmesi, ihracat potansiyeli olan firmaların, girişimcilerin, profesyonel ve kurumsal bir destek mekanizması ile güçlendirilmesi temel amacı doğrultusunda Türkiye İhracatçılar Meclisi-Türk Ekonomi Bankası (TİM-TEB) işbirliği ile kurulacak olan Girişim Evi’nin protokol imza töreni Vali Çakacak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Mersin Teknopark Toplantı Salonunda gerçekleştirilen imza törenine Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı olarak katılan Vali Çakacak’ın yanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Yönetim Kurulu Üyeleri M. Bülent Aymen, Mahmut Arslan, Hıdır Karadağ, Hasan Tufan Ballı, H. Ruhi Koçak, Türk Ekonomi Bankası Çukurova Bölge Direktörü Halil Vurarak ile Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz da katıldı.

Mersin TİM-TEB Girişim Evi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB), Mersin Teknopark ve Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişim Bankacılığı ortaklığı ile hayata geçirilecek.

Vali Çakacak, “ Mersin Teknopark’ı adeta Mersin’in beyni olarak nitelendirebiliriz.”

2015 yılında 4 adet TİM-TEB Girişim Evi’nin oluşturulduğunu, bugün atılacak imzalarla birlikte ülkemizde 5’inci TİM-TEB Girişim Evi’nin kurulmuş olacağını kaydeden Vali Çakacak ise, “ Dünya’ya açılmak isteyen firmalar ve girişimcilere öncülük edecek olan bu proje ile firmalar ve girişimciler uluslararası arenada yerlerini alacaklardır. Bugün ülkemizde, 2016 yılında oluşturulması planlanan 5 girişim evinden ilkini ilimizde gerçekleştiriyoruz.  Teknopark olarak, 2006 yılında 1 firma ve 2 kişi ile başlanan yolculuğunu, bugün 70 firma ve çoğu mühendis olmak üzere 500 kişi ile sürdürmektedir. Bu yönü ile Mersin Teknopark’ı adeta Mersin’in beyni olarak nitelendirebiliri

Mersin Teknopark’ ta bugüne kadar yaklaşık 250 proje tamamlanmış, 163 proje ise katma değerli üretime geçmek üzere çalışmalarına devam etmektedir. Sadece 2015 yılında bu firmaların gelirleri 60 milyon liranın üzerindedir. Performans endeksinde, aynı dönemde kurulan teknoparklar arasında Mersin Teknopark ikinci olmuş ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık’tan ödülünü almıştır.

Vali Çakacak, “ Teknoparklar aynı zamanda üniversite, sanayi ve toplum işbirliğini sağlayan aracı kuruluşlar ve ekosistemin buluşma noktalarıdır.”

Teknoparklar aynı zamanda üniversite, sanayi ve toplum işbirliğini sağlayan arası kuruluşları ve ekosistemin buluşma noktalarıdır. Mersin Valiliği himayelerinde, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye Ekonomi Bankası, Akdeniz İhracatçılar Birliği, Mersin Üniversitesi ve Teknopark’ın bir araya gelerek Ar-Ge ve inovasyonu desteklemek üzere işbirliği yapması, aynı zamanda bu buluşmanın en güzel göstergesidir. Mersin TİM-TEB Girişim Evi’nin firmalarımıza, girişimcilerimize, Mersinimize ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya