Mersin Teknopark’ın Uluslararası Başarısı...

Mersin Teknopark’ın Uluslararası Başarısı...

06.03.2015
Mersin Teknopark’ın Uluslararası Başarısı...

Mersin Teknopark, Türkiye ve Avrupa arasında stratejik konularda bilgi ortaklıklarını ve deneyim paylaşımı artırmak amacıyla ulusal bir iş başında eğitim programı geliştirilmesinin öncüsü oldu.

Mersin Teknopark’ın, üniversite öğrencilerinin sanayiye yönelik becerilerini artırarak istihdam edilebilirliklerini artırmak ve başta Teknopark firmaları olmak üzere Mersin sanayisinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Avrupa Komisyonuna sunduğu “Avrupa’da İş Başında Eğitim Modelleri ve Eğiticilerin Eğitimi” projesi açılış toplantısı büyük bir başarı ve projenin tüm ortaklarının katılımı ile gerçekleştirdi.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Eylül 2014’de başarılı bulunarak onaylanan proje kapsamında uluslararası proje ortakları 4 Mart 2015 tarihinde Mersin Teknopark’ta bir araya geldi. Yunanistan’dan Managing Company of Science and Technology Park of Crete Genel Müdürü, Litvanya’dan KTU Regional Science Park Genel Müdürü, İtalya’dan  Polo Navacchio S.p.A.- Polo Tecnologico di Navacchio Proje Müdürü, Portekiz’den Associação Parque de Ciência e Tecnologia de Almada/Setúbal - Madan Parque Yönetim Kurulu Başkanı, Estonya’dan Sihtasutus Tartu Teaduspark/Tartu Science Park Foundation Proje Müdürü ile, ulusal ve bölgesel düzeyde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı – Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği, Mersin Üniversitesi ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası katılım sağladı.

Mersin’in Dünyaya açılan kapısı Mersin Teknopark, bilgi, deneyim ve teknoloji transferi konusunda uluslararası bir projeye daha ev sahipliği yapıyor.

Kurulduğu yıldan bu yana çok sayıda ulusal ve uluslararası projeye ev sahipliği,ortak ve danışmanlık yapan Mersin Teknopark, Dünya’da başarılı teknoparklarla da işbirliği protokollerini arttırıyor. Güney Kore, İspanya, Portekiz, Çin gibi ülkelerin Teknoparkları ile imzaladığı protokollerin yanı sıra gerçekleştirdiği projeler ile de bilgi ve deneyimlerini paylaşarak bilgi, teknoloji ve inovasyon transferini gerçekleştiriyor. 

Açılış konuşmasında, Teknoparklar ve ülkeler arasındaki bilgi transferinin sürekli ve hızlı bir şekilde sağlanmasının ve tecrübelerin paylaşılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, Bölgesel kalkınmada uluslararası projelerin bölgelerin ve buna bağlı olarak ülkelerin güçlenmesinde önemli rol oynadığının altını çizdi.

Toplantıda Avrupa’da iş başında eğitim modellerinin araştırılmasına yönelik izleme ve uygulama ziyaretlerinin yanı sıra, her ortağın uzmanlık ve tecrübesini ortaya koyarak geliştireceği çevrimiçi eğitim platformunun geliştirilmesi, iş başında eğitim programının geliştirilmesi, üniversitelerde ve Teknopark firmalarında iş başında eğitime yönelik eğitici eğitimlerinin geliştirilmesi ve uygulanması gibi oldukça kapsamlı konular görüşüldü. Görev ve işbaşı planlaması tamamlanmış çıktıların ulusal bir yapıya kavuşturularak Türkiye ve ortak ülkelerdeki teknoparkların kullanımına sunulması da değerlendirildi.

Toplantı sonrası düzenlenen akşam yemeğinde, Mersin Vali Yardımcımız Cezmi Türk Göçer, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı, ulusal ve uluslararası katılımcılar bir araya gelerek bu tarz projelerin kente ve ülkeye katma değer sağladığını vurguladılar.

6 ülkenin güçlerini birleştirdiği projenin 2016 yılının 3. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Sosyal Medya