Mersin Teknopark’dan Kriptoloji Eğitimine Destek

Mersin Teknopark’dan Kriptoloji Eğitimine Destek

14.06.2019
Mersin Teknopark’dan Kriptoloji Eğitimine Destek

Dünyadaki teknolojik gelişmelerin sonucu olarak kriptoloji bilimi giderek önemini artırmaktadır. İnternet öncesi dönemlerde genellikle askeri uygulamalar çerçevesinde kısıtlı kalan kriptoloji bilimi, dijital çağ olarak da anılan günümüz dünyasında iletişimin her alanında kullanılmaktadır. İnternet ve benzeri haberleşme ortamlarında güvenli bilgi aktarımının yanı sıra, dijital veri miktarındaki artışa paralel olarak verilerin güvenliği, bütünlüğü, değiştirilemezliği ve kişisel hakların korunması gibi hususlar da konunun pratik uygulamalarında önemli bir yer tutmaktadır.

Mersin Teknopark’da faaliyet gösteren  firmalarımız yoğun olarak  Askeri, savunma sanayii ve bilişim siber güvenlik  alanında   Ar-Ge süreçleri üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir. Yerel de ve dünyada giderek daha çok yatırım yapılan bu bilim dalında yetişmiş insan gücü gerek akademik  gerekse endüstriyel alanda talebi karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

Mersin Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi öğrencilerinin Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Zerrin DAĞLI  "Kriptoloji Bilimi ve Temel Şifreleme Eğitimi" ni Mersin Teknopark Eğitim salonunda gerçekleştirdi.

Mersin Teknopark firmalarından %100 Yerli ve güvenli,  Türkiye'nin ilk ve tek gerçek zamanlı koruma sağlayan antivirüs teknolojisini geliştiren Chomar Antivirüs Mühendisleri ile Mentör Volkan Dağlı tarafından DES, 3DES, AES  gibi dijital ve modern şifreleme teknikleri üzerine uygulamalı eğitimler verildi.  TİM-TEB Girişim Evi sorumlusu Bekirhan DAĞLI, girişimcilik destekleri ile ilgili öğrencileri bilgilendirdi.

Eğitim sonrası Bilişim ve Teknolojileri Öğretmeni Zerrin Dağlı Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz’a katkılarından ötürü teşekkür etti.  Durmaz, katma değerli yaklaşım ile ezbere dayalı çözümler değil özgün ve yenilikçi girişimler ile çocuklarımızın geleceklerine ışık tutmak teorinin yanı sıra pratik çalışmalara ve gerçek dünya uygulamalarına yer verilmesi ile öğrencilerimizin en iyi şekilde öğrenmeleri için Mersin Teknopark’ın tüm olanak ve imkanlarından her zaman yararlanabileceklerinin altını çizdi.

Mersin Teknopark sosyal alanlarının gezdirilmesinin ardından eğitim sona erdi.

Sosyal Medya