Mersin Teknopark Zirvedeki Yerini Koruyor

Mersin Teknopark Zirvedeki Yerini Koruyor

16.11.2014
Mersin Teknopark Zirvedeki Yerini Koruyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık tarafından açıklanan 2013 Teknoloji Bölgeleri Performans Endeksi sonuçlarına göre Mersin Teknopark, 54 teknopark arasında 8. oldu.

Teknoparkların performanslarına ilişkin bilgi veren Işık, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2013 yılı Endeks Sonuçlarını yorumlayarak, Türkiye'nin artık ertelenemez bir yükseköğretim reformuna ihtiyacı olduğunu, bunu havanın oksijeni kadar gerekli gördüklerini söyledi. Eğitim sisteminde bir mantalite değişikliğinin şart olduğunu vurgulayan Işık, şunları kaydetti:
"Çocuklarımıza adeta bilgi yüklüyoruz. Hard diskler gibi yetiştirmek yerine, kendi benliklerini bulmalarından itibaren bilimi seven, değerlerimizle bezenmiş, verimlilik kültürüne sahip, girişimci ruhlar olarak yetiştirmeliyiz. Bunu yapabilirsek, gelecek kuşaklarda Türkiye'nin bileğini kimsenin bükemeyeceği çok açık ve net. Bireysel zekada dünyanın en zeki milletlerinden biriyiz. Dünyada kimsenin aklına gelmeyen, buzdan jeton yapmayı bizden kimse başka kimse düşünmüyor ama bireysel zekayı kollektif çalışmaya dönüştürmekte maalesef arzu ettiğimiz noktada değiliz."
Teknoloji geliştirme bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerine çok ciddi destekler verdiklerini anlatan Işık, "Şu anda dünyada söz konusu merkezlere en agresif desteği veren ülkelerden biri Türkiye'dir. Bu alanda yapılan 100 liralık harcamanın 60 lirasını şirketler yapıyorsa, 40'ını devlet yapıyor" ifadelerini kullandı.
Geleceğin yenilik hareketlerini tetikleyen, küresel yenilik ve teknoloji merkezi Mersin Teknopark başarısını tescilledi. Bünyesinde faaliyet gösteren 60 firma ve kurulduğu günden bu güne 100 Milyon liranın üzerinde cirosu ile kent ve ülke ekonomisine katma değeri yüksek ileri teknoloji ürünleri kazandıran Mersin Teknopark, 54 Teknopark arasında 8. oldu
Firmaların büyümesi ve uluslararalılaşması için iş birlikleri, stratejik ve proje ortaklıkları gerçekleştirmeyi ilke edinen Mersin Teknopark kurulduğu yıllar itibariyle performans göstergeleri en başarılı isimler arasında yerini aldı.
Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz, “Amacımız, Türkiye'nin ihracat hedeflerine ve 2023 Hedeflerine ekonomik ve teknolojik gelişmelerle katkıda bulunmak. Sonuç gösteriyor ki Mersin Teknopark olarak yaptığımız çalışmalarla, gerçekleştirdiğimiz projelerle kısa sürede bu amaç için doğru işler yaptık, ve her geçen yıl ivmemizi arttırıyoruz” dedi. 
2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nden başarıyla dönmenin gurur verici olduğuna değinen Durmaz, “Genel Endeks kategorisinde sekizinci olmamız büyük başarı. Bu yılda bize göre avantajlı konumda olan birçok teknoparkı geride bıraktık. Mersin Teknopark Tamamlanan 174, devam eden 92 projesi ile Mersin’de sanayi sektöründeki ileri teknoloji odaklı, katma değerli yenilikçi girişimlerin artmasını sağlamaya devam ediyor.Bu başarıda payı olan başta Bakanlığımız, Genel Müdürlüğümüz, Yönetim Kurulumuz, firmalarımız ve ekibimizin destek ve emeklerine çok teşekkür ediyorum. " diye belirtti. 
Zirve sonrası Türkiye’nin tüm teknoparklarının katıldığı fuarda stantları ziyaret eden IŞIK, Mersin Teknopark stant ziyaretinde Mersin Teknopark’ı yerinde ziyaret edeceğini söyleyerek, 2. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirve Programı'nı sonuçlandırdı.

Sosyal Medya