MERSİN TEKNOPARK YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ

MERSİN TEKNOPARK YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ

31.03.2015
MERSİN TEKNOPARK YENİ YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BELİRLENDİ

Mersin Teknopark’ın “2014 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı” Teknopark Konferans  Salonu’nda yapıldı. Toplantı Mersin Valimiz ve Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Özdemir Çakacak başkanlığında, Mersin Üniversitesi Rektörümüz Ahmet Çamsarı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası temsilcimiz Hıdır Karadağ, Akdeniz İhracatçı Birlikleri temsilcimiz İsmail Çetin, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi  Başkan Vekilimiz Hasan Tufan Ballı, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Hasan Ruhi Koçak ve ODTÜ Teknokent temsilcimiz Nihat Tüfekçi ve Bakanlık temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda, Türkiye'nin stratejik hedeflerine ve kalkınma önceliklerine doğrudan katkı sağlayan, bununla bağlantılı olarak 2023 hedefleri ile örtüşen projeler ve faaliyetler hayata geçiren Mersin Teknopark’ın, 2015 Stratejik Hedefleri’nin yanı sıra geçmiş ve gelecek dönem finansal göstergeler değerlendirilirken, 2015 Mersin Teknopark Yönetim Kurulu Seçimi Yapıldı. 

Kuruluştan bugüne bünyesinde tamamlanmış 200 civarinda Ar-Ge projesi olduğu, bu projelerden yalnızca 56 tanesinin 2014 yılında sonuçlandırıldığı, 104 Ar-Ge projesinin devam ettiği, 2014 yılı itibari ile Mersin Teknopark bünyesinde ticarileştirilen bilgi sayesinde elde edilen toplam kazancın 140 Milyona TL; gerçekleştirilen ihracatın ise 2,5 Milyon Dolar ile yükselme trendine geçtiği açıklandı.

2014 yılında, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Ar-Ge ve Kuluçka firmalarına ayrılan yaklaşık 3.000 m2'lik kiralanabilir alanda doluluk oranı % 100’e ulaşmış olduğu bilgilendirmesi yapıldı.

2014 Yılı Çukurova Kalkınma Ajansı, İş koşulları ve Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında; Yaratıcılık ve İnovasyon Merkezi’ni faaliyete geçiren Mersin Teknopark, Bilgisayarlı Eğitim Salonu, Cep Sineması, Dinlenme ve Oyun Salonları, Vitamin Bar, Fastfood Alanlarını ve Spor Salonlarını hayata geçirdi.

Ayrıca güneş panelleri alt yapısını tamamlayarak enerki kapasitesini arttıran Mersin Teknopark Farklı teknoloji ile üretim yapan 20 kWp’lik güneş enerjisi sistemini kullanmaya başladı. Mersin’e farklı teknolojilerle üretilen sistemlerin performanslarına ilişkin veri üretilmesi sağlayan Mersin Teknopark, kurulan sistemlerle Mersin İnovasyon Merkezi  elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı.

Toplantı, Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi İşletme Yönergesinde yapılan değişikliklerin görüşülmesini  takiben paydaşların katılımı ve fikirleri ile şekillenen Mersin Teknopark Stratejik Plan’ın incelenmesi ile sona erdi. 

Sosyal Medya