MERSİN TEKNOPARK VE FİRMALARI İNOVASYONLA GELECEĞE KOŞUYOR.

MERSİN TEKNOPARK VE FİRMALARI İNOVASYONLA GELECEĞE KOŞUYOR.

11.11.2015
MERSİN TEKNOPARK VE FİRMALARI İNOVASYONLA GELECEĞE KOŞUYOR.

Mersin Teknopark ve firmaları, 5-6 Kasım tarihleri arasında Ekonomi Bakanlığı desteği ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçılar Birliği tarafından Adana Sheraton Otel’inde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’na katılım sağladı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılışa, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin yanı sıra, Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Nina Vaskunlahti, Finlandiya Adana Fahri Konsolosu Hüseyin Nuri Çomu, Adana Valisi Mustafa Büyük,  Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, AKİB Koordinatör Başkanı M. Bülent Aymen, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı,  Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyen, öğrenci, yatırımcı iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı.

Kent ve bölge için önemli bir fırsat olan İnovasyon Haftası etkinliklerine 2014 yılı Endeks sonuçlarına göre Türkiye'de 61 Teknopark arasında 6. sırada yer alan  ve bölgenin en güçlü Teknopark’ı olarak firmaları ile etkinliğe katılım sağlayan Mersin Teknopark, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen araştırmacı, akademisyen, sanayici ve inovatif fikirlere açık girişimci, yatırımcı ve öğrenciler ile buluştu.

Mersin Teknopark Yönetimi ile birlikte ileri teknoloji üretiminin ve ihracatının payını artırmak için bölgenin inovasyon sürecine sağladıkları katkılar ile Mersin Teknopark bünyesinde yer alan Ar-Ge çalışmaları yapan Berdan Cıvata, KcTek Yazılım, PikselPark, Yulafsan ve İnovamer yetkilileri programa katılarak, Ar-Ge çalışmaları hakkında iş adamları ve ziyaretçilere bilgi verdi. Sektörel bilgi alışverişlerinin yanı sıra, sektördeki ürün ve hizmetlerin ulaştığı aşamaları gözlemleyen Mersin Teknopark firmaları, bölgesel işbirliklerini güçlendirme ve yeni pazarları inceleme imkanı elde etti.

Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’nin yaptığı konuşmada, Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerini organize eden Ekonomi Bakanlığı ve TİM yetkililerine teşekkür ederek, Türkiye’nin bütçe açığındaki iyileşme anlamında dünyada en iyi durumda bulunan 3 ülkeden biri ve en hızlı büyüyen 7. ülke olduğunu ifade ederek, cari açığın son 2 yılda, yüzde 43-44 oranında iyileşme kaydettiğini iletti.Yaptığı konuşmada inovasyonun önemine değinen  Zeybekçi, bilim dünyası ile üretim dünyası arasında devasa bir uçurum bulunduğunu belirterek, üniversitelerin başka bir dünyada, üretim dünyası, sanayi, endüstri ihtiyaçları ve problemlerinin ayrı ayrı yerlerde yaşadığını ifade etti. Sayın Zeybekçi’nin konuşmasının ardından Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinasyon Başkanı Bülent Aymen 2014 yılı ihracat rakamlarına göre en fazla ihracat yapan firmaların temsilcilerine plaket verdi.

İş Dünyası ve İnovasyon temasıyla bilgi ve tecrübelerini katılımcılara aktaran Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Üniversite-Sanayi işbirliği geleneksel yaklaşımdaki algılamadan daha kapsamlı bir ekosistem olduğunu belirterek bu ekosistemde Teknoparkların, Ar-Ge merkezlerin ve Üniversitelerin kritik merkezler olduğunu belirtti. Konuşmalarına devam eden Sayın Sabancı “2023 hedeflerine doğru dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almaya kararlı Türkiye’nin, global rekabette gücünü ortaya koyması ve orta gelir tuzağından kurtulmasının yolu, ancak kaliteli inovasyon ekosisteminin geliştirilmesiyle ve inovasyon kültürünün DNA’mıza işlemesiyle mümkün olacaktır.” dedi.

Etkinlik kapsamında moderatörlüğünü Habertürk Gazetesi Editörü Seçkin Ürey’in gerçekleştirdiği Girişimcilik Paneli’nde yer alan konuşmacıları arasında Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı,  Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Hacı Sabancı OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sütçü, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Ersoy yer aldı.  Üniversite-Sanayi İşbirliği’nin de masaya yatırıldığı panelde bir araya gelen sanayiciler ve üniversite rektörleri çalışmalardan daha iyi sonuç alınabilmesinin yöntemlerini tartıştı.

Stantları ziyaret eden Sayın Zeybekçi, Mersin Teknopark standını ziyaret ederek, Mersin Teknopark’ta yer alan firmaların ürünleri hakkında bilgi aldı.

 

Sosyal Medya