MERSİN TEKNOPARK, KANAAT ÖNDERLERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE BULUŞMA PROGRAMINA KATILIM SAĞLADI.

MERSİN TEKNOPARK, KANAAT ÖNDERLERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE BULUŞMA PROGRAMINA KATILIM SAĞLADI.

07.04.2017
MERSİN TEKNOPARK, KANAAT ÖNDERLERİ VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE BULUŞMA PROGRAMINA KATILIM SAĞLADI.

Başbakan Sayın Binali Yıldırım, Mersin Valiliği koordinesinde Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın katkılarıyla CNR Expo Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen programda, kanaat önderleri ve Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileriyle buluştu.

Buluşmaya Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek’in yanı sıra Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Vali Özdemir Çakacak, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Şerafettin Aşut, il protokolü ile Mersin’deki kanaat önderleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Başbakan Yıldırım; “ Sivil Toplum Kuruluşları Gelişmiş Demokrasilerin Vazgeçilmezidir ”

Burada yaptığı konuşmaya sivil toplum kuruluşlarının gelişmiş demokrasiler için vazgeçilmez olduğunu belirterek başlayan Başbakan Binali Yıldırım; STK’ların gelişmediği ülkelerde demokrasinin de, ülkenin de gelişemeyeceğine dikkat çekerek; ülkesi ve Milleti için sorumluluk üstlenen insanların bir araya geldiği oluşumların, temsil ettikleri ilin ve ülkenin hedeflerine ulaşmasında hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Başbakan Yıldırım; “ Son 15 Yılda Dünya Büyüme Hızı Ortalaması 2,9 İken, Türkiye Olarak 5,9 Büyüme Gerçekleştirdik ”

Konuşmasının devamında, 2001 yılında yaşanan ekonomik krizin ülkemize maliyetinin 638 milyar TL olduğunu aktaran Başbakan Binali Yıldırım, 2001 krizi ve etkilerinin ülkemizin yıllık gelirinin 11 bin dolar seviyelerinde kalmasına neden olduğunu söyledi. Ülkemizin son 15 yılda ortalama 5,9 büyüme gerçekleştirdiğine de işaret eden Başbakan Yıldırım, aynı dönemde dünya büyüme hızı ortalamasının 2,9 olduğunu; bu büyümenin gerçekleşmesinde ülkemizdeki istikrarın önemli bir paya sahip olduğuna da dikkat çekti.

Başbakan Yıldırım; “ Farklılıklarımız Bizim En Büyük Zenginliğimizdir ”

Her düşünceyi ve etnik grubu bünyesinde barındıran Mersin’in bu özelliğinin önemine de değinen Başbakan Binali Yıldırım,  “ Mersin’de Türk, Kürt, Arap, Süryani, Yörük, Türkmen, her mezhepten ve her meşrepten insanlarımız var. Bu bizim zenginliğimizdir. Ayrılıklarımız bizi ayrıştırmamalı. Bizim zenginliğimiz olmalı. Farklılıklarımızı ne kadar kucaklarsak, birbirimize sevgimizi ve saygımızı ne kadar arttırırsak, ülkemizi o kadar ileri taşımış oluruz. Mersinliler olarak bunları en iyi sizler biliyorsunuz” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım; “ 15 Temmuz Türk Milleti’nin Demokrasi Tarihine Altın Harflerle Yazılacak Büyük Bir Başarısıdır ”

Sözlerine 15 Temmuz’un demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak, Türk Milleti’nin büyük bir başarısı olduğunu ifade ederek devam eden Başbakan Yıldırım, “15 Temmuzda asker kılığına girmiş alçaklar bu memleketin tankını, topunu, uçağını, silahını insanlarımızın üzerine yönelttiler. Bu asil Millet o gece öyle bir destan yazdı ki ay yıldızlı bayrağını indirtmedi, ezanlarını dindirtmedi ve bu alçaklara gereken cevabı verdi. İşte bu Millet gurur duyulacak bir Millettir” dedi.

Konuşmasının devamında 12 yıl boyunca Ulaştırma Bakanlığı yaptığını anımsatan Başbakan Yıldırım, dünyanın ekonomik krizlerle boğuştuğu bir dönemde dahi çok uzun yıllardır Türkiye’nin gündeminde olan birçok projenin bu dönemde tamamlandığını ifade ettikten sonra, bu projelere İzmit Osmangazi Köprüsü’nü, İstanbul-İzmir Otoyolunu; İstanbul-Ankara, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Hızlı Trenlerini, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, Marmaray’ı, Avrasya Tüneli’ni, Akdeniz Sahil Yolu’nu ve yapımı yaklaşık 50 yıl boyunca tamamlanamayan Pozantı Ulukışla Otoyolu’nu örnek gösterdi.

Sözlerini Mersin’i Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olarak nitelendirerek sürdüren Başbakan Binali Yıldırım, 2002 yılında 320 Milyon TL olan ihracatın bugün 1,5 Milyar Dolar’ı bulduğunu ifade ederek, ihracat rakamlarındaki bu artışın Mersin’in ne kadar büyüdüğünün açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım; “ Mersin, Türkiye’nin Kalkınmasında ve Geleceğinde Her Zaman Öncü Olmaya Devam Edecektir ”

Mersin’e Karaman, Ulukışla ve Yenice üzerinden bağlanacak olan hızlı tren hattının; buradan da Osmaniye, Gaziantep ve Kahramanmaraş’a bağlanacağını sözlerine ekleyen Başbakan Yıldırım, Mersin’in Türkiye’nin kalkınmasında ve geleceğinde her zaman öncü olmaya devam edeceğini vurguladı. Mersin’in Doğu Akdeniz’in sigortası konumunda olduğunu da ifade eden Başbakan Binali Yıldırım; ticaretiyle, teknolojisiyle, turizmiyle, 14 bin kişiye istihdam sağlayan 3 adet organize sanayi bölgesiyle Mersin’in büyük bir potansiyele sahip olduğunun altını çizdi.

Başbakan Yıldırım; “ Yolları Böleriz, Ama Türkiye’yi Asla ve Asla Böldürtmeyiz ”

Konuşmasının sonunda Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladığı dönemde Türkiye’de kayıtlı araç sayısının yaklaşık 8 Milyon, mevcut yolların da yüzde 80’inin tek şeritli olduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, ülkemizde bugün 21 Milyon kayıtlı aracın bulunduğunu ifade ederek, “ 80 yılda 6 bin kilometre bölünmüş yol yapıldı. Ama 14 yılda biz bunun üzerine 19 bin 500 kilometre bölünmüş yol ekledik. Yolları böldük, hayatları birleştirdik. O yüzden yolları böleriz, ama Türkiye’yi asla ve asla böldürtmeyiz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Bakan Elvan; “ Sayın Başbakanımız Akdeniz Sahil Yolu’nun Mimarıdır ”

Kalkınma Bakanı Elvan ise Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın, Ulaştırma Bakanlığı döneminden bu yana verdiği güçlü destekle yapımı hızla devam eden Akdeniz Sahil Yolu’nun mimarı olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında, Mersinimizin gelişmesine ve kalkınmasına verdiği önemli katkılardan ve Mersin’in sorunlarıyla yakından ilgilenmesinden dolayı Sayın Başbakanımıza teşekkürlerini sundu.

Program;  Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Vali Özdemir Çakacak ve Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut tarafından Başbakan Sayın Binali Yıldırım’a günün anısına birer hediye takdim edilmesiyle sona erdi.

Sosyal Medya