MERSİN TEKNOPARK İŞBİRLİĞİNDE AR-GE PROJELERİ DEĞERLENDİRDİ.

MERSİN TEKNOPARK İŞBİRLİĞİNDE AR-GE PROJELERİ DEĞERLENDİRDİ.

24.05.2016
MERSİN TEKNOPARK İŞBİRLİĞİNDE AR-GE PROJELERİ DEĞERLENDİRDİ.

Bu yıl 9.’su Düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı etkinliği Mersin Üniversitesi ev sahipliğinde TÜBİTAK, Mersin Teknopark, MTTO, MTSO ve Tarsus OSB işbirliğinde gerçekleştirildi.

“Projeleriniz Yatırımcıyla Buluşsun, Hayat Bulsun!” sloganıyla yola çıkan Ar-Ge Proje Pazarı etkinliğine; Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, rektör yardımcıları Prof. Dr. Hakan Arslan ile Prof. Dr. Ali Kaya, Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz,  fakülte dekanları, Teknoloji Transfer Ofisi temsilcileri, öğretim üyeleri, MTSO temsilcileri, proje sahipleri ve çeşitli okullardan öğrenciler katılım sağladı.

Üniversite - Sanayi işbirliği çerçevesinde bilgi ağının güçlenmesi, Ar-Ge ve inovasyon bilincinin yaygınlaşması, proje hazırlama ve geliştirme kültürünün gelişmesi, yenilikçi fikirlerin oluşması, örnek projelerin değerlendirilmesi ve ödüllendirilmesi, elde edilen bilginin ekonomik faydaya dönüşmesi, Ar-Ge projelerinin ilgili kişi ve kuruluşlarla buluşması hedefine yönelik olarak düzenlenen etkinlik kapsamında, Biyomedikal, Biyoteknoloji, Çevre Teknolojileri, Gıda Teknolojileri, Tarım Teknolojileri, Makina Teknolojileri, Elektrik ve Elektronik Teknolojileri alanlarında 69 proje yarıştı.

İki gün boyunca sergilenen projeler Değerlendirme Kurulu tarafından incelenerek ilk 3’te yer alan projeler; Prof. Dr. Tonguç Özdemir’in yürütücülüğü yaptığı ve İsmail Kutlugün Akbay, Ahmet Güngör ve Habil Uzun’un yer aldığı “Nanoparçacık Katkılı Elastomer Yapılı Radyasyondan Koruyucu Malzemenin Geliştirilmesi” adlı proje 1. sırada,  Ahmet Bulut’un “Susuz Yeşil Ceviz Soyma Makinesi” 2. Sırada, Mersin Teknopark firmaları arasında yer alan Adren firmasının sahibi Serkan Ekingen’in “İnteraktif Harita-Coğrafya Eğitim Seti” adlı projesi 3. Sırada yerini aldı. Prof. Dr. Ali Akdağlı’nın yürütücü olduğu ve Abdulhakim Büyükkaya, Şinda Gizlenç, Emin Anıl Eroğlu, Necati Ramazan’ın  yer aldığı “Yüz Tanıyarak Kapı Kilidi Açacak Sistemin Tasarımı ve Gerçeklenmesi” adlı proje 4., Ali Bozay’ın yürütücü olduğu ve Müslüm Özbulur, Mehmet Selim Sevilgen, Cengiz Sayar, Caner Kurtuluş, Mehmet Öksüz’ün yer aldığı “Yenilenebilir Enerjili Akıllı Ev Otomasyonu” adlı proje 5., Gifted-Coder öğrencilerin yer aldığı projeler ise 6. olarak değerlendirildi.

Ödül töreni esnasında Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı tarafından Ar-Ge Proje Pazarı Değerlendirme Kurulu üyeleri arasında yer alan Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz’a ve kurul üyelerine teşekkür belgesi takdim edilerek, öğrencilere ödülleri verildi.

Sosyal Medya