Mersin Teknopark 2013 Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Mersin Teknopark 2013 Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

15.04.2014
Mersin Teknopark 2013 Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

2013 yılına ait faaliyet raporunun değerlendirildiği, geçtiğimiz ve önümüzdeki yılın bütçesinin masaya yatırıldığı Teknopark 2013 Genel Kurul Toplantısı Vali Yardımcısı Sayın Nihat Karabiber’in başkanlığında gerçekleştirildi. Mersin Teknopark Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Ruhi Koçak, Hıdır Karadağ, Gürol Emekdaş, Halil Yılmaz, Ersin Gökgün ile Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz katıldı.

2013 yılı boyunca bölgedeki sanayi firmaları, girişimciler ve öğretim görevlilerinin içinde bulunduğu dönüşümlü olarak toplam 80 firmaya ev sahipliği yapan Mersin Teknopark’ta şu an itibariyle 314 personelin istihdam edildiği, kuruluşundan bu yana toplamda 128 Ar-Ge projesinin tamamlandığı ve 95 tanesinin ise devam ettiği ifade edildi.

Toplantıda, 2011’de yapımına başlanan İkinici İnkübatör Merkezi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği ile tamamlanan söz konusu inkübatör binasının da çok yakında faaliyete geçmesinin planlandığı ifade edilirken, 2013 yılı itibariyle İdari Bina ve Birinci İnkübatör merkezinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığı kaydedildi.


2013 yılı içerisinde önemli projelere imza atan Teknopark’ın gerçekleştirdiği başlıca faaliyetler ise şöyle sıraladı: Teknopark ve İş-Kur Arasında İşbirliği Protokolü’nün imzalanması,  Teknopark Dil ve Yapay Zeka Teknolojileri İnovasyon Zirvesi, Teknoloji ve Vizyon Toplantısı, Teknopark Firmaları ile Mersin İstihdam Fuarı’na Katılım, Teknopark ve Güney Kore İşbirliği Süreçlerinin Görüşülmesi, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Toros Üniversitesi Rektörlüğü ile İşbirliği Protokolü.


Bilim, teknoloji ve inovasyonu kendisine vazgeçilmez felsefe olarak edinen Mersin Teknopark, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından da destek bulmaya devam ediyor. Söz konusu projelerden öne çıkanlar ise şöyle: “Yeşil Medikal Ar-Ge ve Kuluçka Merkezi Fizibilite Çalışması Projesi, Yaratıcılık ve İnovasyon Merkezi Projesi, Mersin Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Fizibilite Çalışması Projesi ile Elektrikli Ev Aletlerinin Mobil Yazılım Uygulamasıyla Enerji Tüketiminin Ölçülmesi ve Enerji Verimli Elektrikli Ev Aletlerinin Kullanımının Özendirilmesi Projesi.


Sürekli gelişmeye ve büyümeye devam eden Mersin Teknopark  2014 yılı içerisinde katma değerli projelerini Mersin ve Teknopark Firmaları ile paylaşmaya devam ediyor olacaktır. 

Sosyal Medya