Mersin Teknopark 2013 Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Mersin Teknopark 2013 Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

27.12.2013
Mersin Teknopark 2013 Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2013 yılına ait faaliyet raporunun değerlendirildiği, geçtiğimiz ve önümüzdeki yılın bütçesinin masaya yatırıldığı Teknopark Yönetim Kurulu Toplantı...sı Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun başkanlığında gerçekleştirildi. Valiliğimiz Özel Kalem Toplantı Salonu’nda icra edilen toplantıda Yönetim Kurulu Üyeleri Mahmut Arslan, Hasan Tufan Ballı, Hasan Tufan Koçak, Hıdır Karadağ ile Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz da hazır bulundu.
2013 yılında bölgedeki sanayi firmaları, girişimciler ve üniversitenin ilgili fakülte ve enstitülerini içeren 215 adet görüşmenin gerçekleştirildiği ve bu görüşmeler neticesinde Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ne 17 firmanın kazandırıldığını belirtilirken, 3 firma ve girişimci ile görüşmelerin devam ettiği ifade edildi. Yine 2013 yılı içerisinde bölgeden ayrılan firma sayısının ise 11 olduğu kaydedilirken, sonuç itibariyle bölgede faaliyet gösteren firma sayısının 2012 yılına göre 6 artış göstererek toplamda 59’a ulaştığının bilgisi verildi. Teknopark bünyesinde şu an itibariyle 314 personelin istihdam edildiği belirtilirken, kuruluşundan bu yana da toplamda 128 Ar-Ge projesinin tamamlandığı, 95 tanesinin ise devam ettiği ifade edildi.
-2NCİ İNKÜBATÖR MERKEZİ 2014 YILI OCAK AYINDA FAALİYETE GEÇİYOR-
28 Kasım 2011 tarihinde yapımına başlanan 2’nci Blok İnkübatör Merkezi ve altyapı çalışmaları için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 1 milyon 684 bin TL’lik ödenek kullanıldığı, söz konusu inkübatör binasının da 2014 yılı Ocak ayında faaliyete geçmesinin planlandığı ifade edilirken, 2013 yılı itibariyle İdari Bina ve 1’nci Blok İnkübatör merkezinde yüzde 100 doluluk oranına ulaşıldığı kaydedildi.
Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun katkıları ve destekleri ile 2013 yılı içerisinde önemli projelere imza atan Teknopark’ın gerçekleştirdiği başlıca faaliyetler ise şöyle: Teknopark ve İş-Kur Arasında İşbirliği Protokolü’nün imzalanması,  Teknopark Dil ve Yapay Zeka Teknolojileri İnovasyon Zirvesi, Teknoloji ve Vizyon Toplantısı, Teknopark Firmaları ile Mersin İstihdam Fuarı’na Katılım, Teknopark ve Güney Kore İşbirliği Süreçlerinin Görüşülmesi ve son olarak bu ay içerisinde Valiliğimiz Özel Kalem Toplantısı Salonu’nda gerçekleştirilen Teknopark, İş-Kur İl Müdürlüğü ve Toros Üniversitesi Rektörlüğü ile İşbirliği Protokolü İmza Töreni.
-2013 YILINDA BAŞVURULAN PROJELER-
Valimiz önderliğinde bilim, teknoloji ve inovasyonu kendisine vazgeçilmez felsefe olarak edinen Mersin Teknopark, ürettiği projelere Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yine Valimizin yaptığı Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından da destek bulmaya devam ediyor. Söz konusu projelerden öne çıkanlar ise şöyle: “Yeşil Medikal Ar-Ge ve Kuluçka Merkezi Fizibilite Çalışması Projesi, Yaratıcılık ve İnovasyon Merkezi Projesi, Mersin Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Fizibilite Çalışması Projesi ile Elektrikli Ev Aletlerinin Mobil Yazılım Uygulamasıyla Enerji Tüketiminin Ölçülmesi ve Enerji Verimli Elektrikli Ev Aletlerinin Kullanımının Özendirilmesi Projesi.
-2014 YILI PROJELERİ VE STRATEJİLERİ-
Valimiz liderliğinde sürekli gelişmeye ve büyümeye devam eden Teknopark’ın 2014 yılı içerisinde de önemli çalışmalara imza atacağı ifade edildi. Planlanan projeler arasında Danışma Ofisi Yapılandırılması, Uluslar arası İşbirliklerin Güçlendirilmesi ile Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi Personelinin Kapasite Düzeyinin arttırılması da bulunuyor.
Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu toplantıda, Mersin Teknopark’ın kuruluşundan bu yana Türkiye’deki diğer teknoparklar arasında  hem firma, hem doğrudan üretim hem de nitelikli genç istihdam açısından önemli bir başarı sağladığının altını çizerek, “Bunu kurumsallaştırmak ve daha güçlü bir gelecek açısından daha zengin bir boyuta taşımak amacıyla çalışmalarımıza hız vermeden devam edeceğiz” dedi. 27.12.2013

Sosyal Medya