İlklerin kenti Mersin’den bir ilk daha: Teknopark-İşkur işbirliği

İlklerin kenti Mersin’den bir ilk daha: Teknopark-İşkur işbirliği

07.03.2013
İlklerin kenti Mersin’den bir ilk daha: Teknopark-İşkur işbirliği

Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye’de Mersin olarak yine bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Teknopark-İşkur Hizmet Noktası’nın 2023 yılı Türkiye hedeflerinin elde edilmesinde en önemli alan olan Ar-Ge faaliyetlerine çok önemli kazanımlar sağlayacağını belirtti.

       Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu’nun talimatları ile Uzmanlaşmış Meslek Edindirme (UMEM) Projesi kapsamında Teknopark bünyesinde oluşturulacak olan eğitim merkezi ile ilgili işbirliği protokolü Mersin Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ile İşkur İl Müdürü Mustafa Kutlu arasında imzalandı. Valiliğimiz Özel Kalem Toplantı Salonu’nda Valimizin huzurunda gerçekleştirilen imza törenine Teknopark bünyesindeki firmaların temsilcileri de katıldı.

        Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu imza töreninde yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 2023 hedeflerinin gerçekleştirilmesinde en önemli alanın yüksek teknoloji ve buna dayalı üretim olduğunu belirterek, “Bilinen boyutlardaki üretim ve sanayiye dönük bugünkü süreç ile 2023’e dönük hedeflerimizi elde etmekte çok büyük zorluklarımız var. Türkiye artık teknolojiyi temel alan yüksek katma değerli ürünleri üretmek zorundadır. Bu alanlara yönelerek bununla ilgili altyapıları geliştirmek zorundayız. Bu çerçeveden bakıldığında, Hükümetimizin son 10 yılda Ar-Ge’ye ayırdığı ve aktardığı çok büyük kaynaklar var. Buna bağlı olarak da her ilde buna öncülük eden ve Mersin için de kurulduğundan bu yana gerçekten çok büyük ve anlamlı kazanımlar sağlayan teknokentler ve teknoparklar var” diye konuştu.

-MERSİN TEKNOPARK YENİ BİNASIYLA KAPASİTESİNİ YÜZDE 100 ARTTIRIYOR-

         Mersin Teknopark’ın 57 firmasıyla ve 300’ü aşkın teknik personeliyle Türkiye’deki teknoparklar arasında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Valimiz, “Mersin Teknopark bünyesinde bulunan, hem işletme hem de üretme alanında faaliyet gösteren genç girişimcilerimizin önünü açmak temel sorumluluğumuzdur. Mersin Valisi olarak göreve başladığımızdan bu yana, Mersin’in her yanı ve yönünü, kurumsal yapılarını çağdaş yönetim formlarıyla ve dünya ile uyumlu olma noktasında hazırlamak gibi bir sorumluluğu taşıyoruz. Bu doğrultuda Mersin Teknopark’ın fiziksel alan kapasitesini yüzde 100 arttıracak olan, bugünkü mevcut binasının adeta bir ikizinin inşaatını bugün hazır hale getirdik. Bugün itibariyle 57 firmayla yoluna devam eden Mersin Teknopark, bu yılın ikinci yarısında 100 firmayı aşan bir büyüklüğe ve çalışan sayısında da bugünkünün en az iki katına ulaşan bir derinliğe ulaşacak. Sayısal çoklukları bu şekilde geliştirirken, nitelik ve buna bağlı üretimdeki derinliği de arttırmayı hedefliyoruz. Bunun da yolu öncelikle nitelikli personel istihdam etmek ve bu personele dayalı üretim ile Ar-Ge’yi yoğunlaştırmaktır” şeklinde konuştu.

-İŞ-KUR, NİTELİKLİ ELEMAN YETİŞTİRMEDE ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLIYOR-

         Türkiye’nin son dönemde açıklanan işsizlik rakamlarıyla 27 Avrupa Birliği üyesi ülkenin en az yarısından daha düşük bir işsizliğe sahip olduğunun altını çizen Valimiz, İş-Kur’un bu başarıda büyük katkılar sağladığını belirtti. İş-Kur’un Türkiye’deki işsizlikle mücadelede büyük başarı sağladığına dikkat çeken Valimiz, “İş-Kur sadece işsizlikle değil, nitelikli istihdamın geliştirilmesinde de çok büyük katkılar sağlıyor. Adeta yepyeni bir bakış açısıyla iş piyasasını yeniden tanımlıyor. Çok büyük fırsatlar ve imkânlar sağlıyor. Benim başkanlığımda her ay toplanan İl İstihdam Kurulu, bütün bunları hazırlayan ve ilköğretimden başlayarak mesleki eğitim, teknik eğitim, bununla ilgili alanlar ve üniversitede eğitimin boyutlarını birlikte tanımlayan bir süreç içerisinde çalışıyor. İlin bütünlüğünü bu anlamda değerlendirip çözüm odaklı çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu kapsamda meslek edindirme kursları, iş başında eğitimler, istihdam garantili kurslar ile bir dizi istihdam piyasasının istediği nitelikli insan gücünü sağlamak adına kendilerinin istihdam ettiği personelin belli dönemlerde ücretini, sigortasını ve eğitim giderlerini karşılamaktadır. Nitelikli personele dayalı istihdamda personelin yollarına devam etmelerini katkıda bulunmak gibi çok önemli katkılar sağlıyor” ifadelerini kullandı.

-İSTİHDAM EDİLEN PERSONELİN GİDERLERİ İŞ-KUR TARAFINDAN KARŞILANACAK-

       Söz konusu süreç ile Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdiklerini belirten Valimiz, “Türkiye’de bugüne kadar yine denenmemiş ve uygulanmamış bir proje işbirliğini daha Mersin’de başlatıyoruz. İş-kur’un sunmuş olduğu destekleri biz Teknopark özelinde yoğunlaştırıp ve birleştirip bir merkezde buluşturuyoruz. İstihdam piyasasında 57 firmaya sahip Teknopark’ta İş-Kur’un destekleriyle istihdam piyasasına nitelikli eleman sağlanmasını bir örnek model olarak başlatıyoruz. Mersin’e ve bu ülkeye değer katan genç girişimcilerinin nitelikli istihdamının sağlanması, personel istihdamındaki mali ve ekonomik yükün alınması ve dönem olarak ihtiyaç duyulan elemanların sigorta dahil bütün ihtiyaçlarının karşılanması İş-kur yani devletimiz tarafından karşılanıyor. Bizim bu destek karşısında beklediğimiz İş-kur bünyesinde yüksek nitelikli ürünlerin ve buna bağlı yeni prototiplerin geliştirilmesidir. Ülkemiz ve sanayisi için geliştirilen bu modellemelerin de üretime taşınarak bizim en önemli ve en öncelikli hedefimiz olan kalkınmada daha fazla yol almamız gerekmektedir. Bu doğrultuda yapılan bu işbirliğimizin hayırlı olması diliyorum. Sonuçları anlamında Mersin’e, Teknoparka ve firmalara hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyorum. Mersin’in geleceğinde bu adımın çok büyük kazançlara dönüşeceğinin de altını çiziyorum” şeklinde konuştu.

“SAYIN VALİMİZ, DESTEKLERİNİ BİZDEN HİÇBİR ZAMAN ESİRGEMEMİŞTİR”

      Teknopark Genel Müdürü Özgür Durmaz ise, yapılan işbirliği ile Teknopark ve firmalarına çok büyük görevler düştüğünü belirterek, “Mersin Teknopark, kurulduğu 2006 yılından bu yana hızlı bir gelişme ivmesi yakalamış, 57 firması, 300’ü aşkın Ar-Ge personeli, 250’nin üzerinde mühendis kadrosuyla Mersin’in beyni konumuna gelmiştir. 109 ileri teknoloji projesi tamamlanmıştır. Mersin’e ve ülkemize katma değer yaratan Teknopark, rekabet gücümüze de önemli destek vermektedir. İdari bina ve kuluçka binamızda yüzde 100 doluluğa ulaşılmıştır. Bu noktadan sonra firmalarımız, katma değerli hizmet sunma noktasında istihdam kapasitelerini arttırmaya ihtiyaç duymaktadır” diye konuştu. Valimizin kendilerini bu doğrultuda talimatlandırdığını sözlerine ekleyen Durmaz, “İş-Kur İl Müdürümüzün desteğiyle Türkiye’de bir ilk olarak nitelendirilecek olan bu program tasarlanmıştır. Bu doğrultuda firmalarımız sadece kendilerine değil, Mersin ve Türkiye için ileri teknoloji odaklı personel yetiştirecek ve bu noktadaki ara eleman ihtiyacını karşılayacaklardır. Bu doğrultuda ve bu vesileyle başta desteklerini bizden hiç esirgemeyen ve görüşleriyle bizi ileriye doğru götüren Sayın Valimize teşekkür eder, projemizin Mersin’e ve firmalarımıza hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

“SAYIN VALİMİZİN YARATTIĞI SİNERJİ İLE ÇALIŞIYORUZ”

        İş-Kur İl Müdürü Mustafa Kutlu da, sürdürülebilir istihdam sağlamak amacıyla yoğun bir şekilde çalıştıklarını belirterek, “Sayın Valimizin yarattığı sinerjiyle büyük bir çaba sergilemekteyiz. Üç şeyi bir araya getirerek Türkiye’de ilk defa bir teknoparkta uygulanan bir programı hayata geçireceğiz. UMEM, işbaşında eğitim ve sigorta teşviğini bir arada uygulayacağız. Tabiri caizse unu, şekeri ve yağı bir araya getirerek helva yapıyoruz. Sayın Valimizin önderliğinde çok kısa zamanda bu protokolü imzaya hazır hale getirdik. Sayın Valimize bize sunduğu sonsuz destek ve oluşturduğu sinerjiden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

-FİRMALARIN BEKLENTİLERİ YÜKSEK-

       Konuşmaların ardından işbirliği protokolünün imza töreni gerçekleştirilirken, firma yetkilileri de söz konusu proje ile ilgili beklentilerini dile getirdiler. Teknopark bünyesinde yazılım ihracatı yapan Soft-Arge adlı Mersin firmasının yetkilisi geçen dönem 1 milyon dolar ihracat yaptıklarını ve bu sene hedeflerinin 1,5 milyon dolar olduğunu söyledi. Yetişmiş insan gücü bulmada sıkıntı çektiklerini anlatan firma yetkilisi, “Gerçekleştirilecek olan bu proje sayesinde kendi personelimizi kendimiz eğitebileceğiz. Bu bizi daha çok iştahlandıracak. Personel istihdamını çözdüğümüz zaman Mersin’e daha ciddi yatırımlar getirebileceğimize inanıyoruz” diye konuştu. 2,5 yıldır Ekonomi Bakanlığına eBilge İnternet Teknolojileri ile birlikte bir Ar-Ge projesi üzerinde çalıştıklarını belirten firma yetkilisi, “Geçen hafta açıklanan sonuçlara göre firmamız uluslararası ticareti destekleme açısından Türkiye’de 5’inci firma seçildi. Mersin’de bir ekonomi portalı oluşturmayı hedefliyoruz. Asıl amacımız özellikle Mersin’den ithalat ve ihracat yapan kişilerin yurt dışında kolay buluşmasını sağlayacak bir desteği sağlamak. Sayın Valimizin liderliğinde inşallah bu üye sayısını arttıracak bir portal hedefine başladık” diye konuştu. 07.03.2013

Sosyal Medya