ENHANCER IFA: Innovation for All (Herkes İçin İnovasyon) Projesinin kapanış konferansı

ENHANCER IFA: Innovation for All (Herkes İçin İnovasyon) Projesinin kapanış konferansı

16 Mayıs 2024 Perşembe
ENHANCER IFA: Innovation for All (Herkes İçin İnovasyon) Projesinin kapanış konferansı

Mersin Teknopark tarafından yürütülen ENHANCER IFA: Innovation for All (Herkes İçin İnovasyon) Projesinin kapanış konferansı kurum yetkilileri, girişimciler ve  mentorların katılımıyla 16 Mayıs 2024 tarihinde Mersin Divan Otel’de gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği tarafından fonlanan ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen ENHANCER Yerel Ortak Kullanım Tesisleri Hibe Programı kapsamında hayata geçirilen IFA: Herkes İçin İnovasyon projesinin kapanış konferansında açılış konuşmasını yapan Mersin Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Nihan Baran projenin Mersin Teknopark’ın girişimciler için yürüttüğü destekleyici faaliyetlerin güçlenmesine yaptığı katkıyı değerlendirirken, desteklerinden dolayı ENHANCER Programını pek çok ilde başarıyla uygulayan ICMPD’ye , T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü ve bölgemizdeki temsilcisi Çukurova Kalkınma Ajansı’na teşekkürlerini sundu.
Baran’ın konuşmasının ardından ENHANCER projesi kapsamında yürütülen faaliyetler ve yararlanıcıların başarı hikayelerinin yer aldığı kısa film gösterildi.

Film gösteriminin ardından kürsüye çıkan ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi) ENHANCER Hibe Yönetimi Ekip Lideri Sn. Mehmet Çağlar Aydın yaptığı konuşmada projenin somut çıktılarını görmekten duydukları memnuniyeti belirtirken, Mersin Teknopark ekibine teşekkürlerini sundu. Aydın, ayrıca önümüzdeki dönemde ICMPD tarafından uygulanması planlanan yeni hibe programının müjdesini verdi.

Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Rıfat Duran yaptığı konuşmada ICMPD tarafından uygulanan Enhancer programının bölgeye yaptığı katkıları vurgularken Mersin Teknopark’ı, bölge girişimcilik ekosistemi için gerçekleştirdiği çalışmalardan dolayı tebrik etti.
IFA Projesi Girişim Hızlandırma Programı mentorlarına ve jüri üyelerine, projeye katkılarından dolayı plaketlerini, Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hakan Öztürk, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Rıfat Duran ve Mersin Teknopark Genel Müdür Yardımcısı Nihan Baran takdim etti.

IFA Girişim Hızlandırma Programı mentorlarından, Tarsus Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sami Süygün, Girişimcilik Ekosistemi Derneği (GED) Başkanı Esra Özden ve Mersin Teknopark’ta faaliyet gösteren Developed Technologies firma kurucusu Reşit Hankan yaptıkları konuşmalarda mentorluk faaliyetleri boyunca girişimcilerin edindiği yetkinliklerden memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.
Konuşmaların ardından verilen kahve arasında katılımcılar, IFA girişimcilerinin stantlarını ziyaret ederek, girişimcilerin ortaya çıkardıkları ürün ve hizmetler hakkında bilgi aldılar.

Stant ziyaretlerinin ardından Doğuş Holding Strateji Bölüm Başkanı ve Monay kurucusu Özlem Denizmen katılımcılarla girişimcilik üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin ardından yapılan soru-cevap bölümü ile kapanış konferansı sona erdi.

IFA Herkes İçin İnovasyon Projesi Kapsamında;

-Girişimcilerin paylaşımlı ofis mantığı ile çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri, bilgisayarlı ortak çalışma alanı oluşturuldu,
-Girişimcilerin prototip üretmelerine imkân verecek büyük ölçekli 3D Yazıcıların ve bir adet 3D tarayıcının yer aldığı, Prototipleme atölyesi faaliyete geçirildi,
-Oluşturulan mini multimedya stüdyo ile girişimcilerin ürün ve hizmetlerinin tanıtım çekimlerinin yapılacağı bir alan hayata geçirildi,
-Şubat ayında düzenlenen Start Up Weekend etkinliği ile girişimciler 3 gün aralıksız süren bir etkinlikte iş fikirlerini mentorlar eşliğinde geliştirme ve sunma fırsatı buldular,
-300 girişimciye Temel Girişimcilik Eğitimi verildi
-Toplam 100 girişimci, Girişim Hızlandırma Eğitimlerinden faydalandı
-100 girişimci, mentorluk programına dahil edilerek, birebir mentor desteği alma imkanına erişti.

Sosyal Medya