MERSİN TEKNOPARK, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ 2. KOORDİNASYON TOPLANTISINDA…

MERSİN TEKNOPARK, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ 2. KOORDİNASYON TOPLANTISINDA…

10.10.2016
MERSİN TEKNOPARK, TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ 2. KOORDİNASYON TOPLANTISINDA…

Mersin Teknopark, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının himayelerinde, Fırat Teknokent’in ev sahipliğinde Türkiye'de Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasındaki işbirliklerini ve bilgi paylaşımını artırmayı amaçlayan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2. Koordinasyon toplantısına katılım sağladı.

Düzenlenen toplantıya Elazığ Vali Yardımcısı Mehmet Fevzi Dönmez, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Karahan Çelik, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı- Fırat Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinin Genel Müdürleri ve davetliler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Fırat Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Teknoparklar, otoriteler tarafından bölgesel gelişimde yer alan en temel öğelerden biri olarak kabul edildiğini ifade etti. Sözlerine devam eden Akın, “Teknoparklar, bölgesel ekonomiyi yenileştirilmesi, özgün ve rekabet edilebilir faaliyet alanları yaratılması amacıyla girişimci keşif süreci ile uyumlu pilot inovasyon insiyatifinin gelişimi için uygun inovasyon ekosistemini sağlayabilir.” dedi.

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar ise, Türkiye'de 51'i faal halde olmak üzere toplam 64 Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin bulunduğunu belirterek, Ar-Ge ve yenilik ekosisteminde teknoloji firmalarımızın teknolojiye giriş yaptığı, iş yapmayı öğrendiği, üniversitelerin birikimlerinden faydalandığı yerler olarak dikkat çektiğini belirtti.

Teknoparklar arasında işbirliği ve iletişimi arttırmayı hedefleyen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 2.  Koordinasyon Toplantısında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın uygulamalarını örnek olarak gösterdiği Mersin Teknopark’ın, Türkiye’de bulunan diğer Teknoparklara mentörlük hizmeti verdiği, bilgi ve deneyimlerini paylaşarak örnek oluşturdukları belirtildi. 

Sosyal Medya